Zdaniem eksperta

Rodzaje termometrów – jakie wyróżniamy?

Data dodania: 01-05-2023

Termometr do pomiaru temperatury ciała, powinien być podstawowym sprzętem w każdej domowej apteczce. Z uwagi na to, że rozmaite wartości temperatury ciała mogą wskazywać na stan zapalny organizmu, potocznie nazywanym chorobą, warto wybrać taki, który w pełni ją odzwierciedli i odpowiednio zmierzy jej wartość, biorąc pod uwagę wiek domowników, a także indywidualne potrzeby w tym zakresie. Ten sam model termometru, który doskonale sprawdza się w przypadku dorosłych, nie zawsze będzie odpowiedni na przykład dla niemowląt, które podczas pomiaru, nie potrafią być unieruchomione przez kilka, czy kilkanaście minut, częstą przy tym płacząc, a nawet histeryzując z powodu dyskomfortu z tym związanego. Zanim wybierzemy odpowiednie dla nas urządzenie, sprawdźmy, jakie rodzaje termometrów oferują nam producenci tego sprzętu.

Kiedy warto zmierzyć temperaturę?

Jakakolwiek odmienność w zakresie prawidłowej temperatury ciała, powinna być dla nas sygnałem, że organizm daje sygnał do jego dalszej obserwacji lub natychmiastowego działania. Przyjmuje się powszechnie, że właściwa temperatura ciała dorosłego człowieka, wynosi 36,6 stopni Celsjusza. Stan podgorączkowy następuje po przekroczeniu 37,0 stopni Celsjusza. O gorączce możemy powiedzieć wtedy, gdy pomiar przekracza 38,5 stopni Celsjusza. Z kolei niska temperatura ciała to taka, która wynosi mniej niż 35,5 stopni Celsjusza. Inaczej to wygląda w przypadku noworodków, niemowląt i dzieci w wieku przedszkolnym. U nich stan podgorączkowy następuje odpowiednio wcześniej, bowiem o gorączce mówimy już przy osiągnięciu 38,0 stopni Celsjusza. Żaden pomiar odmienny od przyjmowanego jako prawidłowy, nie powinien być bagatelizowany. W przypadku niemowląt, zwłaszcza poniżej roku, a powyżej czwartego miesiąca życia, pierwszą diagnozą określającą podwyższoną temperaturę ciała, jest prawdopodobne ząbkowanie, jednakże równie dobrze może oznaczać dużo poważniejsze choroby. Wśród nich warto wymienić bardzo niebezpiecznie zakażenie rotawirusami lub pneumokokami, które zbagatelizowane lub nieleczone, mogą prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, a w najcięższych przypadkach nawet do śmierci.

Termometry w naszej ofercie:

Ważny dokładny odczyt pomiaru

Wybór termometru, powinien być uzależniony od indywidualnych preferencji. Najważniejsze w przypadku tego urządzenia parametry, to: jak najkrótszy czas pomiaru, dokładność pomiaru z uwzględnieniem stopnia odchylenia, łatwość w utrzymaniu w czystości i solidność wykonania. Zanim wybierzemy odpowiedni dla nas model, sprawdźmy, jakie występują rodzaje termometrów. Termometry możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje, z uwagi na materiał wykonania oraz rodzaj odczytu pomiaru. Jednym z pomiarów jest mierzenie temperatury cieczą, gdzie pomiar odczytujemy na pasku oznaczonym liczbami. Na drugim z nich, odczytujemy temperaturę ciała na elektronicznym wyświetlaczu.

Termometr cieczowy

Jak wskazuje ich nazwa, dokonują pomiaru temperatury ciała przy pomocy cieczy znajdującej wewnątrz urządzenia. Do niedawna najpopularniejszym tego typu sprzętem, był termometr rtęciowy. Z uwagi na szkodliwość rtęci, urządzenie zostało wycofane z masowej produkcji w 2009 r. Nie oznacza to, że szklane termometry przestały być oferowane. Rtęć została w nich zastąpiona alkoholem. Zakres pomiaru temperatury w przypadku tego sprzętu, wynosi od 35 do 42 stopni Celsjusza z dokładnością do 0,1 stopni Celsjusza. Są bardzo proste w obsłudze i użytkowaniu. Szklana obudowa jest antyalergiczna, a także łatwo ją umyć i zdezynfekować. Ich wadą jest długi czas pomiaru, który wynosi do 10 minut, jeśli mierzymy temperaturę pod pachą lub około 4 minut, podczas pomiaru w jamie ustnej.

Termometr elektroniczny

To nowoczesne urządzenie, które niemal natychmiast po wprowadzeniu na rynek, zyskało ogromną popularność. Występuje w rozmaitych wielkościach, kształtach i kolorach. Nierzadko jest wyposażony w bardzo duży wyświetlacz, na którym wyraźnie odczytamy pomiar temperatury ciała. Co więcej, możemy wybrać taki model, który będzie miał zastosowanie dla określonego pomiaru, na przykład na czole, w uchu, odbycie, a nawet taki, który zmierzy temperaturę bezdotykowo. Ostatnie rozwiązanie jest bardzo wygodne do mierzenia temperatury ciała niemowlętom i małym dzieciom, a także w szpitalach i karetkach pogotowia, gdzie pacjent nie jest przytomny.

Termometr elektroniczny – rodzaje

Tak samo, jak są różne rodzaje termometrów z uwagi na materiał wykonania, tak samo w przypadku termometru elektronicznego, możemy wybierać spośród rozmaitych modeli. Elektroniczne rodzaje termometrów dzielą się takie, które są przeznaczone do pomiaru na przykład temperatury w uchu lub na czole. Są również takie, które występują jako dodatkowy element w smoczku dla niemowląt. To bardzo wygodne rozwiązanie, które docenią zwłaszcza rodzice dzieci, stawiających opór przed tego typu czynnościami. Termometry elektroniczne mają jedną wspólną cechę, wpływającą na komfort ich użytkowania – jest nim odczyt pomiaru, którego dokonujemy na specjalnym wyświetlaczu. Co jeszcze mogą takie urządzenia oferować? Sprawdźmy!

Dotykowy termometr elektroniczny

Pomiar tym termometrem, dokonywany jest poprzez włożenie końcówki sprzętu do ucha lub przyłożenie do czoła. Urządzenia różnią się końcówką. Końcówka wkładana do ucha, jest specjalnie wyprofilowana i aby pomiar był prawidłowy należy ją odpowiednio, czyli pod właściwym kątem i na odpowiednią głębokość, włożyć do kanału ucha. Producent wyjaśnia tę kwestię w instrukcji obsługi. Płaska końcówka w termometrze oznacza, że jest on przeznaczony do pomiaru temperatury na czole. Dokonując pomiaru, należy przesuwać termometr delikatnie i nie za szybko między skroniami. Warto dodać, że często, zwłaszcza noworodkom i niemowlętom, mierzymy temperaturę w odbycie. Wybierając taki termometr zwróćmy uwagę, aby jego końcówka była miękka i giętka, a także łatwa do dezynfekcji.

Bezdotykowy termometr elektroniczny

To nowoczesny sprzęt, który cieszy się ogromną popularnością z uwagi na łatwość pomiaru temperatury. Co najważniejsze, nie musimy go nigdzie wkładać, ani przykładać, a wystarczy, że skierujemy wiązkę podczerwieni na nasze czoło. Wynik odczytamy już w ciągu kilku sekund, a zostanie nam to zasygnalizowane specjalnym dźwiękiem. Ten rodzaj termometru, jest obecnie najpopularniejszym sprzętem używanym w karetkach pogotowia, na oddziałach intensywnej terapii, a także szpitalnych oddziałach neonatologicznych i dziecięcych. Nie tylko mierzy temperaturę szybko, ale również dokładnie i co najważniejsze, bez czynnego udziału pacjenta, czyli bezdotykowo. W termometrach bezdotykowych, błąd pomiaru waha się w granicach 0,01 stopnia Celsjusza, a zatem są bardzo dokładne.

Termometr elektroniczny w smoczku

Na początku warto zaznaczyć, że pomimo łatwości obsługi termometru wbudowanego w smoczek, jest on obarczony znaczną granicą błędu, wynoszącą około 0,1 stopnia Celsjusza. Ten z pozoru minimalny błąd, w sytuacjach krytycznych może być bardzo ważny, a wręcz kluczowy. Niemniej takie urządzenie, może być zbawienne dla rodziców dzieci, które wyjątkowo histerycznie reagują na wszelkie próby mierzenia temperatury. Jeśli tylko dziecko korzysta ze smoczka, warto mieć taki termometr w naszej domowej apteczce. Czas pomiaru jest dość długi, jednakże możemy go dokonać podczas snu dziecka lub wtedy, gdy próbujemy je uspokoić smoczkiem. Z pewnością taki pomiar temperatury nie wpłynie niekorzystnie na i tak już zdenerwowanego i być może chorego malucha.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Termometr do mierzenia temperatury ciała, może być wyposażony w szereg dodatkowych udogodnień, które znacznie wpływają na komfort obsługi i użytkowania. Jednym z nich jest sygnał dźwiękowy, który informuje nas o zakończeniu pomiaru. Równie ważną kwestią, jest materiał wykonania obudowy. Sprzęt musi być łatwy do utrzymania w czystości, a my musimy mieć możliwość jego okresowej dezynfekcji środkami chemicznymi. Obudowa wykonana z plastiku, gdzie producent zakazuje stosowaniu środków odkażających, nie będzie praktyczna w użytkowaniu. Warto również zwrócić uwagę, na jego wszechstronność. Niektóre modele oferują też pomiar temperatury napojów, zup, czy wody w wannie. Ta funkcjonalność będzie szczególnie przydatna, dla rodziców małych dzieci.

Termometry w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756