Czyszczenie tarcz hamulcowych – jak i czym czyścić tarcze hamulcowe?

Czyszczenie tarcz hamulcowych – jak i czym czyścić tarcze hamulcowe?

Daria Woźniak
Data dodania: 05-03-2025

Regularne czyszczenie tarcz hamulcowych w rowerze sprawi, że znacznie podniesie się komfort jazdy, ale także Twoje bezpieczeństwo. Nie jest trudno zweryfikować, kiedy potrzebna będzie konserwacja, ale na pewno będziesz potrzebować do tego celu odpowiednich środków czystości oraz zestawu podstawowych narzędzi. W naszym poradniku dowiesz się, jak i czym wykonać czyszczenie tarcz hamulcowych.

Dlaczego dbanie o tarcze hamulcowe jest takie ważne?

Hamulce w rowerze należy utrzymywać zawsze w doskonałym stanie, co przekłada się na Twoje bezpieczeństwo. Odpowiednio nasmarowane i naoliwione elementy będą skuteczniej działać podczas hamowania, a co więcej, znacząco wydłuży to ich żywotność. W kwestii hamulców w rowerze nie można iść na ustępstwa i dlatego prace konserwacyjne należy przeprowadzać nie tylko po pojawieniu się niepokojących objawów, ale w regularnych odstępach czasu, a nawet po wymagających trasach.


Wszystko tak naprawdę zależy od tego, w jakich warunkach pracuje Twój rower. Jeśli korzystasz z niego sporadycznie, wówczas konserwacja tarcz hamulcowych może odbywać się nawet co kilka miesięcy, a nawet tylko pomiędzy sezonami aktywności rowerowej. Inaczej wygląda to w przypadku osób korzystających z jednośladu na co dzień, a także tych wybierających głównie szlaki off-roadowe. W pierwszym przypadku czyszczenie tarcz hamulcowych powinno odbywać się co kilka tygodni lub po pojawieniu się pierwszych oznak problemów, jak np. piszczenie, czy zmniejszona reakcja na wciśnięcie hamulca. To jednak są już bardzo poważne objawy i świadczą o konieczności szybkiego zdiagnozowania problemów. W wielu przypadkach może okazać się, że wystarczy jedynie prosta regulacja hamulców i dodanie odrobiny smaru lub oleju.


Dla osób korzystających z rowerów w warunkach ekstremalnych, czyli np. off-roadowych, zaleca się sprawdzanie stanu tarcz hamulcowych i całego układu hamowania praktycznie po każdej wizycie na szlaku. Dotyczy to szczególnie wypraw w naprawdę ciężkich warunkach, czyli tam, gdzie pojawia się dużo kurzu, pyłu oraz wilgoci. W tych przypadkach poprawne działanie hamulców ma jeszcze większe znaczenie dla Twojego bezpieczeństwa.

Kosmetyki rowerowe dostępne w naszej ofercie:

Jak rozpocząć czyszczenie tarcz hamulcowych?

Czyszczenie tarcz hamulcowych należy rozpocząć od prostych procedur, czyli weryfikacji stanu technicznego. Już na pierwszy rzut oka zauważysz, czy na tarczach znajdują się zabrudzenia, w tym głównie zalegający smar lub olej. Nie jest to niczym niepokojącym, ale lepiej pozbyć się tego, zanim przerodzi się w poważniejszy problem, jak np. piszczenie klocków hamulcowych.


Tutaj warto również zauważyć, że piszczenie należy do pierwszych i najwyraźniejszych objawów kłopotów z układem hamowania. Nie jest tajemnicą, że ten element może z czasem ulegać zużyciu, szczególnie jeśli rower jest przez Ciebie użytkowany intensywnie i codziennie. Może również okazać się, że cały układ hamulcowy wymaga po prostu regulacji, co znacznie łatwiej przeprowadzić, niż wymianę np. klocków. W wielu przypadkach wystarczy też wyczyszczenie klocków, a także dodanie nowej warstwy oleju lub smaru. Zanim jednak to zrobisz, musisz odtłuścić wybrane elementy. Czym odtłuścić tarcze hamulcowe w rowerze? Najlepiej zrobić to za pomocą dedykowanego odtłuszczacza.


Dokładnie taki sam proces jest wymagany podczas czyszczenia samych tarcz, jak i pozostałych elementów układu hamulcowego. Zanim przystąpisz do nakładania smaru i oleju, wszystkie te elementy musisz doprowadzić do idealnej czystości. W tym przypadku również należy skorzystać z dedykowanego odtłuszczacza, a także suchej szmatki. Cała operacja nie powinna zająć więcej, niż kilkanaście minut Twojego czasu. Po wyczyszczeniu należy nanieść smar i olej na wymagające tego komponenty. Wiele osób zapomina jednak o tym, że w tarczach hamulcowych warto również uwzględnić wysmarowanie śrub, co przedłuży ich żywotność.

Kłopot z zardzewiałymi hamulcami

Co zrobić, jeśli zauważysz zardzewiałe tarcze hamulcowe w swoim rowerze? To nie powód do paniki, ale na pewno oznaczać to będzie trochę pracy włożonej w doprowadzenie tych elementów do sprawności. Musisz rozmontować cały układ tarcz hamulcowych, a następnie dokładnie je wyczyścić ręcznie. Kolejnym krokiem jest zastosowanie odpowiedniego odrdzewiacza, co może wiązać się z potrzebą pozostawienia tarcz w przygotowanym roztworze nawet na kilka godzin. Zardzewiałe tarcze hamulcowe należy osuszyć, a następnie zamontować w rowerze. Jeśli rdza występowała jedynie powierzchownie, wówczas problem powinien być łatwy do rozwiązania. W przypadku rdzy, która dostała się głębiej w materiał tarcz, lepiej je wymienić na nowe.

Przegrzana tarcza hamulcowa – co zrobić?

Czyszczenie części rowerowych nie należy do trudnych operacji, ale nie zawsze będzie odpowiedzią na powstały problem. Jednym z nich jest przegrzana tarcza hamulcowa, co przez wielu początkujących użytkowników jednośladu błędnie jest interpretowane jako problem, który można rozwiązać za pomocą odpowiednich środków chemicznych. 


Przegrzana tarcza hamulcowa od razu daje się rozpoznać, ponieważ zmienia swój kolor na charakterystyczny niebiesko-fioletowy odcień. W takim przypadku najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tym kłopotem jest szybka jej wymiana.

Pamiętaj jednak, że jeśli taka sytuacja miła miejsce, warto zwrócić uwagę na stan całego układu hamulcowego, ponieważ możliwe, że niezbędne będzie czyszczenia tarcz hamulcowych lub ich regulacja.

Z jakich preparatów korzystać?

Czym odtłuścić tarcze hamulcowe w rowerze, aby mieć pewność, że będzie to dobrze wykonany proces konserwacji? Nie polecamy korzystania z benzyny, czy innych środków chemicznych, które nie są przeznaczone do czyszczenia elementów w rowerach. W dłuższej perspektywie może to być niekorzystne dla materiału wykorzystanego do ich konstrukcji i po prostu uszkodzić niektóre elementy lub je zabarwić. Zdecydowanie bezpieczniej jest postawić na sprawdzone środki odtłuszczające, a w przypadku pojawienia się rdzy, można skorzystać ze sprawdzonego WD-40.

Rowery miejskie dostępne w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756