W każdym rowerze co jakiś czas coś zmieniamy, modernizujemy, a bywa, że czasem coś się zepsuje. Wiąże się to z odkręcaniem śrub, które, jeśli długo nie były odkręcane, mogły się zapiec. Najtrudniejszymi elementami w rowerze do odkręcania, szczególnie wtedy, gdy od nowości nie były odkręcane, są pedały. Z ich odkręcaniem wiąże się kilka problemów. Nie dość, że przymocowane są za pomocą osi zakończonej dość dużej średnicy gwintem, który jest problematyczny, gdy się zapiecze, to dodatkowo korba podczas odkręcania niestety cały czas się porusza, co jest kolejnym utrudnieniem. Następnym utrudnieniem są pedały, które mają różne gwinty: lewy i prawy. Jeśli pomylimy strony, w którą mamy odkręcać, może się okazać, że jeszcze mocniej je dokręcimy. Więc jak wymienić pedały w rowerze, jak odkręcić pedały, które się zapiekły, oraz co zrobić, aby podobna sytuacja się nie powtórzyła?
Dwa różne pedały
Pedały, choć wyglądają identycznie, różnią się małym szczegółem. Mają różne gwinty na osiach, które wkręcamy w korbę. Powoduje to dokręcanie ich podczas pedałowania. To proste rozwiązanie polegające na zastosowaniu różnych gwintów zapobiega odkręceniu pedałów podczas jazdy. Który pedał jest lewy, a który prawy, określamy siedząc na siodełku przodem do kierunku jazdy. Innym pedałem jest ten lewy, który, aby go wkręcić, kręcimy w przeciwną stronę do ruchu wskazówek zegara.
Sprawdź również: Jakie pedały do roweru? Rodzaje pedałów
Pedały rowerowe w naszej ofercie:
Jak odkręcić pedały w rowerze?
Aby móc wkręcić nowe pedały trzeba wykręcić stare, co nie zawsze jest takie łatwe, jak się wydaje. Potrzebujemy do tego albo klucza płaskiego w rozmiarze 19 albo klucza imbusowego (ampulowego) 6 lub 8 mm. W przypadku pedałów platformowych mamy przeważnie do czynienia z kluczem płaskim, zaś w przypadku zatrzaskowych – z imbusowym, chociaż nie ma tu reguły. Możemy spotkać pedały, które będziemy mogli odkręcić obydwoma rodzajami kluczy. Bardzo często na osiach pedałów są oznaczenia w postaci literek P i L, oznaczających odpowiednio prawy i lewy pedał. Warto poszukać tych oznaczeń przed montażem, zapobiegnie to wkręcaniu na siłę pedałów odwrotnie, co i tak jest niemożliwe.
Specjalistyczne klucze do pedałów mają długie ramiona. Zastosowanie długiej dźwigni pozwala bez większego szarpania poradzić sobie z zapieczonymi pedałami. Gdy odkręcamy ten element kluczami posiadanymi w domowym warsztacie, pomyślmy o przedłużeniu ich ramienia za pomocą rurki, w celu uzyskania długiej dźwigni. Pedały odkręcamy w przeciwną stronę do kierunku jazdy. Pamiętajmy, aby zablokować korbę przed kręceniem się. Ustawmy klucz tak, aby nie był przedłużeniem ramienia korby, tylko wzdłuż ramienia. Zapobiegnie to obrotowi korbą. Gdy nie uda nam się odkręcić przy pomocy rąk, możemy stanąć na kluczu stopą, ale należy uważać, aby nie przewrócić się wraz z rowerem oraz aby nie poranić kostek nóg o zębatkę korby.
Zanim to zrobimy, sprawdźmy raz jeszcze, czy kręcimy w dobrą stronę. Gdy przedłużka i stawanie nogą nie pomagają, należy użyć środków odrdzewiających do zapieczonych gwintów i po ich zastosowaniu, odczekać. Należy dać środkowi czas na dotarcie w głąb gwintu. Oczywiście są różnego rodzaju inne metody odkręcania zapieczonych pedałów, takie jak podgrzewanie czy odbijanie, ale musimy liczyć się z ich zniszczeniem, a w najgorszym przypadku i uszkodzeniem gwintu, a nawet samej korby.
Jak wymienić pedały w rowerze?
Kiedy już uda nam się zdjąć stare, zapieczone pedały, nie dopuśćmy do podobnej sytuacji, w której kolejny raz będziemy z nimi walczyć w przyszłości, podczas następnej wymiany. Przed przykręceniem oczyśćmy dobrze gwint zarówno w korbie, jak i w pedałach, jeśli montujemy pedały już używane. Przed samym wkręceniem posmarujmy gwinty pedałów smarem lub specjalną pastą zapobiegającą zapieczeniom. Sprawdźmy strony pedałów, abyśmy nie namęczyli się, próbując wkręcić po lewej stronie prawy pedał i odwrotnie. Oba pedały wkręcamy w kierunku zgodnym z kierunkiem jazdy roweru. Nie musimy dokręcać ich nadzwyczajnie mocno. Pedały same będą się dokręcać podczas jazdy. Zacznijmy pedał wkręcać ręką. Powinno iść w miarę lekko. Kluczem dokręcamy je na sam koniec. Lewy wkręcamy w kierunku zgodnym ruchem wskazówek zegara, a prawy – odwrotnie lub w przeciwnym do kierunku jazdy.
Podczas wymiany pedałów pamiętajmy, aby używać dobrych narzędzi, które nie będą omykały: wybieramy klucze płaskie, dość ciasno nasuwające się na oś lub dobrze dopasowane ampule. Pedały, jak już wspomnieliśmy, ciągle się dokręcają, więc nawet jeśli ich nie dokręcimy, z czasem same się mocno zamocują. Dodatkowo dochodzi wspomniane wcześniej zapieczenie się pedałów dawno nieodkręcanych. Przy ich odkręcaniu potrzebujemy więc użycia znacznych sił, aby je zdjąć. To dlatego stosowane przez nas narzędzia powinny być idealnie dopasowane, aby nie uszkadzały miejsc ich przyłożenia. Jeżeli uszkodzimy te powierzchnie, każda następna próba odkręcenia będzie trudniejsza do wykonania. Będziemy się zastanawiać, jak zdjąć pedały w rowerze.
Co do gwintów w rowerach dla dorosłych, są one standardowe. W rowerkach dziecięcych, z racji mniejszych pedałów, możemy się spotkać z innym, mniejszym gwintem. Podobnie jak w przypadku pozostałych modeli nie powinno sprawić Ci problemów jak odkreścić pedały w rowerze dziecięcym.
Obsługa klienta
Informacje
Zakupy
Moje konto
Pomoc
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon - Pt
08:00 - 20:00
Sob
10:00 - 18:00
Niedz
10:00 - 18:00
Fax 22 122 31 11
Інфолінія:
пн-пт: 8:00 - 20:00
Infoline:
Mon-Fri: 8:00 - 20:00
Znajdź swój sklep
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756