Jak złożyć rower? Składanie roweru od podstaw

Daria Woźniak
Data dodania: 06-03-2025

Składanie roweru wcale nie musi wiązać się z czasochłonnym i skomplikowanym procesem, jeśli tylko podejdziesz do tego z odpowiednio przygotowanym planem. Proces składania różni się w zależności od sytuacji i może wymagać więcej lub mniej wiedzy na ten temat. Wszystko tak naprawdę zależy, czy Twój rower dopiero dotarł do Ciebie ze sklepu, komponujesz go na własną rękę z uwzględnieniem każdej części, czy też był rozłożony do transportu. Poznaj wskazówki rowerowe w poradniku Media Expert.

Rowery zamówione w sklepie

Składanie roweru można podzielić na kilka najczęściej spotykanych sytuacji. Większość osób niedoświadczonych lub dopiero stawiających swoje pierwsze kroki w hobbystycznym pedałowaniu wybiera sprawdzone metody. Należy do nich w głównej mierze kupowanie roweru już wstępnie przygotowanego do działania, poza kilkoma podstawowymi elementami wymagającymi złożenia. Taki rower możesz zakupić samodzielnie w sklepie stacjonarnym lub zamówić w Internecie.


W pierwszym przypadku obsługa sklepu może na Twoją prośbę dokonać złożenia, a także wyregulowania poszczególnych układów, jak np. hamulce. Musisz jednak brać pod uwagę to, że rower należy jeszcze przetransportować w docelowe miejsce przechowywania, czyli do Twojego domu lub mieszkania. W takiej sytuacji najczęściej nie obędzie się bez rozkręcenia przynajmniej kilku jego elementów. Na szczęście ogranicza się to najczęściej do zamontowania kierownicy, pedałów i ewentualnie siodełka. Cały proces nie powinien zająć więcej niż kilka minut i nie wymaga posiadania żadnych specjalistycznych narzędzi.


Podobnie sprawa ma się z rowerami zamówionymi w Internecie. Tutaj z racji dbania o bezpieczny transport jednoślad również będzie rozkręcony, ale nie całkowicie. Tak samo jak w przypadku opisanym powyżej, najczęściej do Twoich zadań należeć będzie dokręcenie kierownicy, siodełka i pedałów. Zaletą takich gotowych zestawów jest otrzymanie roweru w zasadzie gotowego do drogi, wliczając w to pełną i profesjonalną regulację. Możesz także liczyć na to, że wszystkie elementy są ze sobą w pełni kompatybilne.

Rowery MTB górskie dostępne na naszej ofercie:

Składanie roweru od podstaw

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z rowerem, który chcesz złożyć od podstaw, czyli na własną rękę. Jak złożyć taki rower? W tym momencie musisz odpowiednio przygotować się do tego zadania, zbierając niezbędne narzędzia, informacje, a także elementy jednośladu. Nie jest to już takie proste, jak szybkie skręcenie gotowego roweru ze sklepu i wymaga przyswojenia odrobiny wiedzy.


W pierwszej kolejności musisz mieć jakąś wizję, która pokieruje Twoimi działaniami. Najważniejsze to zdefiniować, jaki rower w ogóle masz zamiar stworzyć od podstaw. Niezależnie czy będzie to jednoślad przeznaczony do miejskiej jazdy, rower szosowy, czy MTB, w każdym z tych przypadków będziesz zmuszony do zastosowania konkretnych elementów.

Rama to podstawa

Składanie roweru należy zacząć od wybrania odpowiedniej ramy. To ten element będzie w zasadzie definiował dobór pozostałych komponentów jednośladu. W tym przypadku musisz zwrócić szczególną uwagę na rodzaj zamontowanych w ramie piast, zastosowany rozstaw mocowania, wkład suportu, a także szerokość sztyc. Znając te parametry, możesz przejść do wyszukania interesujących Cię kół do roweru. Posiadanie samej ramy już w jakiś sposób zawęzi poszukiwania i pozwoli Ci dowiedzieć się, jakie koła będą możliwe do montażu ze wspomniana ramą. Dlatego właśnie cały proces składania powinien zaczynać się od ramy. Dla rowerów o różnym przeznaczeniu ten element będzie znacznie się od siebie różnić

Koła w rowerze

Przy składaniu roweru, w przypadku kół musisz brać pod uwagę montaż widelca oraz jeśli masz to w swoich planach – również amortyzatorów. Konkretne modele kół pasują tylko do wybranych widelców, dlatego w dalszym etapie zdefiniuje to nie tylko montaż amortyzatorów, ale także niezwykle ważnego układu hamulcowego. Decyzja o użyciu konkretnego rodzaju hamulców ma wpływ w zasadzie na całą konstrukcję roweru i dobór wszystkich pozostałych elementów. Hamulce tarczowe są bardziej skomplikowane w montażu, ale o wiele skuteczniejsze niż np. hamulce zaciskowe.


Przerzutki w rowerze


System przerzutek również musi być dobrany odpowiednio do pozostałych elementów roweru, w tym przede wszystkim samej ramy i rury podsiodłowej, jeśli mowa o montażu przerzutek przednich. To będzie miało większe znaczenie w rowerach szosowych, ale również modele MTB wykorzystują ten rodzaj mechanizmu, chociaż w bardziej ograniczonym zakresie.

Jak dobrać łańcuch?

Jak złożyć rower z odpowiednio dobranym łańcuchem? W tym miejscu pojawia się dobór odpowiedniego modelu, co jest rzeczą kluczową. W zależności od tego, jaki rower chcesz złożyć, musisz uwzględnić różne rodzaje łańcuchów, które sprawdzą się w odmiennych warunkach. Najważniejszą kwestią jest tutaj dobranie łańcucha o odpowiedniej długości. Wystarczy dopasować taki, który pozwoli na proste napięcie, ale w niektórych przypadkach możliwe, że będziesz musiał zastosować skuwacz do łańcuchów. To narzędzie działa w bardzo prosty sposób i pozwala na skracanie łańcucha wedle własnego uznania.


Pozostałe komponenty


Składanie roweru jest najmniej problematyczne w kwestii doboru siodełka, chwytów, czy pedałów. W naszych sklepach znajdziesz szeroki asortyment uniwersalnych modeli dostosowanych do praktycznie każdego rodzaju ramy i pozostałych elementów wyposażenia roweru. Zostaje zatem kwestia ich doboru pod kątem bardzo indywidualnych preferencji

Rowery trekkingowe dostępne w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756