Poradniki Eksperta

Jaka pompka do roweru?


Pompka rowerowa powinna należeć do podstawowego wyposażenia rowerzysty. Dawniej można ją było kupić wraz z każdym rowerem, w którym były przygotowane specjalne uchwyty do jej przewożenia. Obecnie pompkę należy dokupić oddzielnie. Pompowanie roweru nie jest skomplikowaną czynnością i każdy na pewno sobie z nią poradzi, nawet osoba twierdząca, że nie jest „techniczna”, a naprawami zajmuje się serwis. Nie doprowadzajmy jednak do takich sytuacji, kiedy jesteśmy na wycieczce rowerowej, łapiemy gumę i wracamy pieszo lub angażujemy znajomych w pomoc. Wystarczy pompka, dętka na wymianę i po15 minutach kontynuujemy naszą wyprawę. Najprostsze modele kosztują niewiele, a na pewno jest to mniej kosztowne niż prowadzenie roweru do serwisu tylko po to, aby napompować koło. Także mniej uciążliwe niż marnowanie czasu na szukanie znajomego, który pożyczy nam pompkę lub pomoże uzupełnić powietrze. Zanim jednak zaopatrzymy się w pompkę, musimy ustalić, jaką kupić i co wziąć pod uwagę. Jest kilka standardów wentyli i nie każdą pompką da się wszystkie napompować. Dotyczy to jednak starszych modeli. Obecne pompki posiadają główki, które możemy dopasować do rodzaju posiadanego wentyla, niektóre nawet potrafią robić to automatycznie. Pompki różnią się też między sobą budową i funkcjonalnością. Dowiedzmy się więc, jaka pompka do roweru najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku.


Jaka pompka do roweru


Rodzaje pompek rowerowych


Dwa najczęściej spotykane rodzaje pompek rowerowych to ręczna i stacjonarna. Jaka pompka do roweru będzie najbardziej odpowiednia dla nas? To zależy od wielu czynników. Jeżeli jesteśmy okazjonalnymi rowerzystami, to najbardziej praktyczna będzie pompka ręczna. Co prawda ciężej i dłużej się nią pompuje rower, ale raczej zakładamy, że zdarzy nam się to sporadycznie, a jej główną zaletą jest to, że jest mała i mamy możliwość zabrania jej ze sobą na wycieczkę. Zawsze podczas przejażdżki i ewentualnej awarii będziemy mogli ją mieć pod ręką i naprawić koło lub pomóc swojemu kompanowi. 



Z kolei pompki stacjonarne najlepiej sprawdzą się u osób, które nie tylko lubią jeździć na rowerze, ale także potrafią cokolwiek przy nich zrobić - sami umieją załatać dętkę lub wymienić oponę. Pompki stacjonarne są zdecydowanie większe od ręcznych, ale dzięki temu też szybko i sprawnie pompują koło. Dlatego pomimo ich posiadania, dobrze jest też mieć dodatkowo pompkę ręczną, którą zabierzemy ze sobą na wspominane przejażdżki. Wynika z tego, że prawdziwy rowerzysta powinien posiadać co najmniej dwie pompki. Oprócz wspomnianych pompek: ręcznej i stacjonarnej, rower możemy napompować pompką samochodową lub pompką na naboje CO2. Ta druga to niewielkie urządzenie, więc zastąpi pompkę ręczną podczas dłuższych wycieczek. Przede wszystkim korzystają z nich amatorzy zawodów kolarskich, bo dzięki nim napełnimy koło powietrzem w kilka sekund.


Pompki rowerowe w naszej ofercie:


Pompka rowerowa – dlaczego jest taka potrzebna?


Prawdopodobnie zdecydowana większość rowerzystów - amatorów, którzy jeżdżą od czasu do czasu na rowerze, nie zdaje sobie sprawy z tego, jaki wpływ na jazdę ma odpowiednie ciśnienie w kołach, więc go nie kontrolują. Z kolei osoby dużo jeżdżące, jak zawodowi kolarze, już po przejechaniu kilku metrów są w stanie ocenić, czy mają odpowiednią ilość powietrza w oponach. Co nam daje właściwe ciśnienie w oponach? Ma wpływ między innymi na komfort jazdy, mniejsze zmęczenie podczas pedałowania, ale przede wszystkim przyczepność do podłoża, a tym samym bezpieczeństwo jazdy. Odpowiednio napompowane koła to mniejsza możliwość złapania „kapcia”, ale też lepsza sterowność roweru i hamowanie. O ile zbyt duża ilość powietrza ma wpływ na gorszy komfort jazdy oraz gorsze właściwości jezdne w terenie, to za mała jego ilość wiąże się z większą ilością zagrożeń. Jazda na „flaku” wymaga dużo większej siły podczas pedałowania, gdyż koło stawia większe opory. Również podczas wchodzenia w zakręt ze zbyt słabo napompowanymi kołami możemy spotkać się z podsterownością przedniego koła lub nadsterownością tylnego, co może grozić wywrotką. To również dłuższa droga hamowania.



W zależności od typu roweru, stylu naszej jazdy i budowy naszego ciała, powinniśmy dobrać odpowiednie ciśnienie w kołach. Oczywiście to odpowiednie ciśnienie powinno znajdować się w zakresie, jaki jest wskazany przez ich producenta na oponach. Decydując się na pompkę, szczególnie stacjonarną, najlepiej kupić taką wyposażoną w manometr. Ułatwi nam to odpowiednie napompowanie kół, a także ich kontrolę beż żadnych domysłów czy lepiej dopompować, sprawdzając twardość ręką.


Czym charakteryzują się dobre pompki rowerowe?


Jaka pompka do roweru sprawdzi się najlepiej i jaką wybrać? Dla weekendowych podróżników w zupełności wystarczy pompka ręczna. Kupując taki przyrząd zwróćmy uwagę z czego jest wykonany, czy cylinder jest plastikowy, czy aluminiowy. Pompka wyposażona w ten drugi będzie zdecydowanie trwalsza i sztywniejsza podczas pompowania. Pompką teleskopową szybciej napompujemy koło, gdy wtłoczymy jednorazowo więcej powietrza. Warto zwrócić uwagę na to, czy posiada rączkę, którą pompujemy, czy da się ją przestawić w poprzek, co znacznie poprawia wygodę pracy. Obecnie praktycznie wszystkie pompki mają główkę obsługującą wentyle samochodowe oraz Presta, ale warto mimo wszystko sprawdzić, czy ta, którą wybraliśmy, obsługuje akurat nasz typ wentyla. Najlepiej wybrać pompkę, która w komplecie będzie miała też uchwyt do jej przewożenia. Przeważnie montuje się go w tych samych miejscach, co bidon.




Pompka ręczna to zdecydowanie wygodniejsze i szybsze pompowanie. Jeżeli lubimy sami poprawić co nieco w rowerze, to powinniśmy posiadać takie rozwiązanie. Sprawdza się idealnie nie tylko przy wymianie uszkodzonych dętek, ale i opon. Zdecydowanie szybciej i łatwiej się nią posługuje. Im więcej kilometrów robimy na rowerze i sami przy nim „majstrujemy”, tym bardziej wskazane jest posiadanie pompki stacjonarnej. Tu też jest kilka szczegółów, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie. Oczywiście dla sztywności konstrukcji i trwałości warto, aby miała aluminiowy cylinder. Wygodniej jest też pompować, gdy wyposażona jest w długi wężyk. Warto od razu zainwestować w taką wyposażoną w manometr. To łatwiejsza kontrola ciśnienia, ale też możliwość odpowiedniego ustawienia dla siebie. Oczywiście nie bez znaczenia jest główka, która najlepiej, gdy obsługuje wszystkie rodzaje wentyli i wyposażona jest w dźwignię zaciskającą ją na wentylu. Dzięki temu pompowanie jest nie tylko wygodniejsze, ale i bardziej efektywne.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 943 750,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756