Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jakie łyżki do opon rowerowych?

 2022-11-09 

Prawdopodobnie większość rowerzystów, podczas swojej przejażdżki rowerowej „złapało kiedyś gumę”. Oprócz zapasowej dętki lub łatek, aby wymiana poszła szybo i łatwo, do zdjęcia opony przydadzą się łyżki do opon. Jakie łyżki do opon rowerowych wybrać, aby sprawnie przeprowadzić naprawę koła i jednocześnie nie uszkodzić opony?

Jakie łyżki do opon rowerowych?


Łyżka do opon to dość proste urządzenie, które pomaga ściągnąć oponę z felgi, a także ją z powrotem założyć. W sprzedaży są zazwyczaj komplety dwóch lub trzech łyżek. Nie są to drogie narzędzia, ale ich sposób wykonania, jak i jakość materiałów, mają wpływ na długość ich użytkowania, a także na to, czy podczas naprawy nie uszkodzą felgi lub opony.


Najczęściej wykonane są z tworzywa sztucznego. To dobry materiał, pod warunkiem, że będzie odpowiedniej jakości. Powinien być delikatny dla obręczy, ale jednocześnie nie pękać podczas demontażu opon, które mogą być mocno na niej osadzone. Słabej jakości łyżki z tworzywa, mogą również kruszyć się podczas pracy. Dostępne są także łyżki wykonane z metalu. Charakteryzują się dużo większą wytrzymałością, ale należy uważać podczas pracy z nimi, gdyż nieumiejętne ich używanie może uszkodzić oponę, dętkę lub obręcz. Szczególnie uważać należy w przypadku drogich obręczy, wykonanych z karbonu. Używanie łyżek metalowych zalecane jest przez osoby mające duże doświadczenie w naprawach rowerów.

Opony rowerowe w naszej ofercie:

Wykonanie

Znaczenie ma też długość łyżek. Wiadomo, że im dłuższa dźwignia, tym mniej siły trzeba włożyć, aby ściągnąć oponę. Tu akurat nie należy z tą siła przesadzać, żeby nic nie uszkodzić. Lepiej „pogłówkować” i w odpowiednich miejscach przyłożyć łyżki lub ewentualnie użyć ich większą ilość i równomiernie, po obwodzie, ściągać oponę.


Podczas podróży na pewno łatwiej będzie zabrać ze sobą mniejsze łyżki. Chociaż w teorii do zdjęcia opony wystarczą dwie, to lepiej mieć ze sobą trzy, dzięki czemu nie będziemy szarpać się z oponą i tracić czasu ani sił na zmianę lub naprawę dętki. Ich kształt jest tak opracowany, że jedna wchodzi w drugą i nie zajmują zbyt wiele miejsca.

Czy producent łyżek ma znaczenie? Chociaż może nam się wydawać, że to zbyt proste narzędzie, aby cokolwiek zepsuć i na pewno łyżkami nieznanego producenta też uda nam się zdjąć oponę, to na pewno produkty pochodzące od renomowanych producentów będę lepsze. Wyróżnią się przede wszystkim jakością wykonania, odpowiednim kształtem ułatwiającym użytkowanie, a przede wszystkim nie ulegną uszkodzeniu. Nie uszkodzą również części naszego jednośladu, a obejdą się z nim w bezpieczniejszy sposób. Największą wiedzę na temat tego, jakie łyżki do opon rowerowych będą najodpowiedniejsze, z czego i jak je wykonać, mają producenci opon rowerowych, jak również narzędzi do napraw jednośladów.

Na jakie łyżki do opon rowerowych się zdecydować?

Niewielki ciężar oraz kompaktowy rozmiar charakteryzuje łyżki, które na pewno sprawdzą się w podróży. Powinny być one wytworzone z materiału dobrze trzymającego oponę i nie ześlizgującego się podczas wymiany. Łyżki posiadające haczyki, umożliwiające zaczepienie o szprychy, w znaczny sposób ułatwiają pracę, ponieważ cały czas mamy wolne dwie ręce do pozostałych prac.


Aby naprawić przebitą oponę, najpierw musimy ściągnąć koło z roweru. Najłatwiej będzie, gdy ułożymy koło na boku. Jedną łyżką podważamy oponę i zahaczamy ją o szprychę. Dzięki temu, w dalszym ciągu mamy dwie wolne ręce. Drugą łyżką, zaczynając od podważonego miejsca wykonujemy ruch po obwodzie obręczy i jedna krawędź opony powinna z niej zejść. Może zdarzyć się, że opona będzie dość mocno osadzona na obręczy – wówczas w odległości 10 do 15 cm warto ją podważyć kolejną łyżką, a dopiero potem wykonać ruch ściągający oponę. Jeśli dobrze to zrobiliśmy, opona nie powinna być uszkodzona, a obręcz porysowana. Musimy jednak pamiętać jeszcze o jednej rzeczy. Producenci opon bezdętkowych nie zalecają używania łyżek do ich ściągania, gdyż łatwo można uszkodzić krawędzie opon – w następstwie czego nie będą one szczelne. W ich przypadku, zalecana jest inna technika sciągania, co nie znaczy, że jeżeli delikatnie wspomożemy się łyżkami, to coś zepsujemy.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756