Jakie pedały do roweru? Rodzaje pedałów


Pedały należą do tych akcesoriów, które bardziej zawansowany rowerzysta wybiera indywidualnie, według własnych potrzeb. Bardziej zawansowane rowery sprzedawane są często bez pedałów, bo zawodnik i tak zamontuje te, preferowane przez siebie. Jakie wyróżniamy rodzaje pedałów rowerowych? Ogólnie możemy podzielić pedały na platformowe, którymi możemy pedałować praktycznie w każdym obuwiu oraz pedały zatrzaskowe, do których musimy posiadać specjalne obuwie rowerowe. Modele zatrzaskowe dają lepszą integrację z rowerem. Dzięki nim pedałujemy efektywniej, a także (co jest szczególnie przydatne podczas jazdy w terenie) mamy lepszą kontrolę nad rowerem. 



Jakie pedały do roweru


Jakie pedały do roweru wybrać? Czy pedały platformowe są złe? W żadnym przypadku – są idealne dla osób, które niewiele jeżdżą, poruszają się rekreacyjnie lub po mieście, a przede wszystkim nie traktują jazdy na rowerze „na poważnie”. Osoby, które lubią się pościgać i aktywnie spędzają czas na rowerze i tak prędzej czy później zmienią pedały na zatrzaskowe. Mają one wiele zalet, ale aby z nich umieć skorzystać, trzeba nauczyć się w nich jeździć i kupić do nich odpowiednie buty.


Pedały platformowe


Jakie pedały do roweru wybrać? Sprawdź pedały platformowe. To inaczej zwykłe pedały stosowane w rowerach od lat. Posiadają dużą, płaską powierzchnię styku, dzięki czemu możemy w nich pedałować w każdym obuwiu. Najodpowiedniejsze jednak będą trampki ze sztywną podeszwą. W przypadku rowerów miejskich, pedały te mają prostą konstrukcję z plastikową platformą pokrytą gumą. Aluminiową ramkę posiadają te przeznaczone do rowerów górskich i turystycznych, zaś do jazdy ekstremalnej (do rowerów zjazdowych i bmx-ów) przeznaczone są pedały z bardzo szeroką aluminiową platformą z wypustkami.


Rodzaje pedałów rowerowych zatrzaskowych


Pedały zatrzaskowe można podzielić na te przeznaczone do rowerów górskich i szosowych. Sam mechanizm działania jest w nich dość podobny. Najpopularniejszymi systemami pedałów zatrzaskowych są te rozpowszechnione przez Shimano: system SPD stosowany w rowerach górskich oraz SPD SL w rowerach szosowych. W obu przypadkach potrzebne są specjalne bloki, sprzedawane przeważne w komplecie z pedałami, które przykręca się do obuwia. Buty w tym przypadku to nie pierwsze lepsze sportowe obuwie, ale przeznaczone specjalnie do rowerów, z miejscem na zamontowanie bloku. Stosowanie butów zatrzaskowych pozwala na lepsze wykorzystanie mocy rowerzysty przenoszonej z nóg. Podczas pedałowania nie tylko pchamy nogą, która jest na górze, ale też ciągniemy tą, która akurat znajduje się na dole. Daje to płynniejszą, lżejszą, a w rezultacie bardziej efektywną jazdę. Dodatkowym atutem pedałów zatrzaskowych jest kontrola w trudnym terenie. Pozwalają one lepiej kontrolować rower podczas uślizgu koła czy nawet przeskoczyć przeszkodę.


Pedały rowerowe w naszej ofercie:


Jak zacząć przygodę z pedałami SPD?


Pierwsza jazda z pedałami, które scalają nas z rowerem może się wydawać dla większości z nas na pewno przerażająca. Ale już kilkadziesiąt przejechanych kilometrów pozwala na zapoznanie się z ich obsługą. But wpinamy przez położenie go na pedale, aż usłyszymy kliknięcie, które oznacza wpięcie buta (na początku co prawda wcale nie jest tak łatwo wcelować w zatrzask). Wypięcie to ruch piętą na boki. Na początku, podczas nauki, dla łatwiejszego wypięcia zaleca się poluzować sprężyny trzymające bloki w pedałach. Podczas jazdy na rzadko uczęszczanej drodze warto próbować kilka razy wpiąć i wypiąć buty. Zwłaszcza na początku trzeba na pewno uważać na skrzyżowaniach, kiedy nagle musimy wyhamować do zera. Kiedy już opanujemy jazdę z pedałami zatrzaskowymi, na pewno z nich nie zrezygnujemy.


Jakie pedały do roweru crossowego i górskiego?


W obu przypadkach stosowane są te same rodzaje pedałów. Będą to albo platformowe z aluminiową kratką trzymającą but w trudniejszych warunkach terenowych, albo wpinane SPD. Pedały do rowerów górskich posiadają bardzo mały korpus w porównaniu do pozostałych pedałów. Praktycznie jest to samo zapięcie, bez platformy. Ma to na celu ułatwienie oczyszczania się tych elementów z błota, gdy jeździmy w trudnym terenie. Pedały SPD są dwustronne. Spotkać można również modele innych producentów, w które można wpiąć się z czterech stron.


Jakie pedały do roweru szosowego?


W rowerach szosowych króluje system Shimano SPD-SL. Jest to system jednostronny, z dość dużą platformą, umożliwiający lepsze podparcie buta. W rowerze szosowym, inaczej niż w rowerze górskim, nie schodzimy co chwilę w celu pokonania przeszkody. W raz zapiętych butach pokonujemy całą trasę, dlatego pedały są jednostronne, co dodatkowo obniża ich wagę – tak ważną dla kolarza. A ponieważ nie zapychamy ich błotem, mogą mieć większą platformę, a tym samym większe przełożenie siły na pedały.


Jakie pedały do roweru trekkingowego?


Pedały wykorzystywane w rowerach trekkingowych to konstrukcje dwustronne, z tym, że z jednej strony mają mechanizm wpinania, a z drugiej platformę umożliwiająca jazdę w zwykłych butach. Jakie pedały do roweru trekkingowego? Do rowerów trekkingowych często stosowane są pedały platformowe z aluminiową kratką zapobiegającą ześlizgnięciu buta.


Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756