Rower to świetny sposób na aktywny wypoczynek. Warto więc zabrać go ze sobą na wczasy, by cieszyć się tą formą spędzania wolnego czasu. Jednak przewożenie roweru samochodem wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Jednym ze sposobów jest bagażnik rowerowy na hak. Przepisy prawa regulują kwestie związane z jego właściwym oznakowaniem. Aby uniknąć problemów w drodze, warto się z nimi zapoznać.
W artykule znajdziesz:
1. Wygodne przewożenie rowerów
2. Dodatkowa tablica rejestracyjna
Bagażnik na hak jest bardzo prosty w montażu. Rowery umieszczone są na odpowiedniej wysokości, która ułatwia zarówno ich zakładanie, jak i zdejmowanie. Ponadto są one solidnie zamocowane, co minimalizuje ryzyko ich uszkodzenia podczas jazdy. Niektóre modele bagażnika na hak posiadają funkcje odchylania. Umożliwia ona otwarcie klapy bagażnika samochodu bez zdejmowania rowerów. Przepisy prawa nakładają na nas pewne obowiązki, o których należy pamiętać.
O czym należy pamiętać montując bagażnik rowerowy na hak? Przepisy nie wymagają odrębnej jego rejestracji, gdyż jest on elementem wyposażenia pojazdu. Po zamontowaniu bagażnika rowerowego na hak może okazać się, że zasłania tablicę rejestracyjną pojazdu. Wówczas konieczne jest wyrobienie trzeciej tablicy rejestracyjnej. Warunki jej uzyskania określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 8 listopada 2024 r. w sprawie rejestracji oznaczenia pojazdów, wymagań dla tablic rejestracyjnych oraz wzorów innych dokumentów związanych z rejestracją pojazdów.
Aby uzyskać tablicę, należy udać się do wydziału komunikacji urzędu, w którym był rejestrowany pojazd. Następnie należy wypełnić formularz wniosku dostępny w urzędzie i uiścić stosowną opłatę. Jeśli pojazd stanowi współwłasność, wymagana jest obecność wszystkich współwłaścicieli lub ich pełnomocnictwo. Udając się do urzędu należy zabrać ze sobą dokument tożsamości. Tablica, o którą wnioskujesz, nie będzie wydana od ręki. Zazwyczaj czeka się na nią kilka dni. Przy odbiorze tablicy właściciel ma obowiązek przedstawić dowód rejestracyjny w celu umieszczenia na nim przez organ rejestrujący dodatkowego znaku legalizacyjnego oraz stosownej adnotacji.
Jak powinien być oświetlony bagażnik rowerowy na hak? Przepisy, które regulują te kwestie, zawarte są w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Podczas przewożenia rowerów na bagażniku montowanym na hak holowniczy, kluczowe znaczenie ma zachowanie widoczności pojazdu dla innych uczestników ruchu.
W związku z tym przepisy prawa wymagają, aby bagażnik był wyposażony w odpowiednie oświetlenie. Jeśli więc zasłania standardowe światła samochodu, bagażnik na haku holowniczym auta powinien posiadać światła hamowania „stop”, pozycyjne tylne, odblaskowe tylne inne niż trójkątne, awaryjne, przeciwmgłowe tylne, cofania oraz oświetlające tylną tablicę rejestracyjną. Wybierając hak holowniczy warto wybrać ten, który posiada 13-pionową wiązkę. Dzięki temu spełnisz wymogi określone prawem.
Zobacz także: Ranking rowerów do 3000 zł [TOP10]
Bagażniki rowerowe z homologacją są przede wszystkim bezpieczne, gdyż zostały poddane rygorystycznym testom bezpieczeństwa. Tego rodzaju modele bagażników zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów. Dzięki temu są trwałe i będą służyły przez długi czas. Dlaczego warto mieć taki bagażnik rowerowy na hak? Przepisy w kwestii montażu i korzystania z bagażnika nakładają pewne obowiązki na użytkowników. Wybierając bagażnik rowerowy na hak z homologacją masz pewność, że spełnia on narzucone prawem wymagania dotyczące przewozu rowerów.
Obciążenie haka
Producent określa maksymalnie dopuszczalne obciążenie pionowe haka. Parametr ten określony jest literą S. Ważne jest, abyś ustalając ciężar wziął pod uwagę nie tylko wagę roweru, ale również platformy. Przekroczenie maksymalnego nacisku na kulę haka może spowodować wygięcie haka, a nawet uszkodzenie pojazdu.
Rowery, które zostały zawieszone na bagażniku na hak, nie powinny przekraczać szerokości pojazdu ani wystawać poza jego obrys. Co w przypadku, gdyby tak się stało? Czy potrzebna jest wówczas tablica ostrzegawcza na bagażnik rowerowy? Przepisy, które należy w tym przypadku zastosować dotyczą oznakowania ładunku odpowiednimi tabliczkami lub flagami. Jest to istotne nie tylko z punktu widzenia prawa, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Warto więc przestrzegać wszystkich tych zasad, by uniknąć problemów.