Rower to środek transportu, który zyskuje coraz większą popularność. Wybierając ten sposób przemieszczania się, łączysz aktywność fizyczną z ekologią i przyjemnością z podróżowania. Aby bezpiecznie poruszać się po drogach, należy pamiętać o obowiązku przestrzegania określonych zasad wynikających z prawa. Sprawdź poradnik Media Expert i bądź na bieżąco z rowerowymi regulacjami.
W artykule znajdziesz:
1. Karta rowerowa dla nieletnich
3. Obowiązkowe wyposażenie roweru
Karta rowerowa jest dokumentem, który potwierdza to, że osoba niepełnoletnia może poruszać się na rowerze. Kartę rowerową dziecko może otrzymać po spełnieniu określonych warunków. Musi mieć skończone 10 lat i zdać egzamin. Odbywa się on zazwyczaj w szkole, do której dziecko uczęszcza. Składa się on z części teoretycznej i praktycznej. Test na kartę rowerową zawiera 25 pytań zamkniętych (ABC). Trwa 35 minut. Aby go zaliczyć, należy poprawnie odpowiedzieć na co najmniej 20 pytań.
Drugi etap to część praktyczna podczas której wymagane jest płynne wykonanie manewrów na rowerze. Czas trwania drugiej części egzaminu wynosi 10 minut. Po otrzymaniu karty dzieci i młodzież w wieku od 10 do 18 lat mogą samodzielnie jeździć na rowerze po drogach. Dzieci do 10 roku życia muszą jeździć pod opieką osób starszych.
Obecnie obowiązując prawo nie nakłada obowiązku jazdy na rowerze w kasku. Jednak eksperci ze względu na bezpieczeństwo zalecają jego noszenie. Przede wszystkim chroni on głowę przed urazami w razie upadku lub kolizji na rowerze. Nowe przepisy dla rowerzystów mogą wprowadzić obowiązek jazdy w kasku przez osoby, które nie ukończyły 18 roku życia.
Podczas wielu dyskusji zwracano uwagę na konieczność ochrony najmłodszych, którzy poruszają się na rowerze np. do szkoły. Dobrej jakości atestowany kask ma na celu zapobiec urazom i innym konsekwencjom wypadków. W przypadku nieprzestrzegania przepisów będzie mógł być nałożony mandat.
Lista obowiązkowego wyposażenia roweru wynika z rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Zgodnie z tymi przepisami rower powinien być wyposażony w oświetlenie przednie, czyli co najmniej jedno światło pozycyjne białe lub żółte. Nie musi być ono włączone w ciągu dnia. Natomiast z tyły roweru powinny być umieszczone dwa rodzaje świateł. Jest to co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej (nie może mieć kształtu trójkąta) oraz światło pozycyjne barwy czerwonej.
Kolejnym niezbędnym elementem wyposażenia roweru jest jeden sprawny hamulec. Warto pamiętać także o dzwonku lub innym sygnale ostrzegawczym, który informuje o zbliżającym się uczestniku ruchu. Sygnał nie może być jednak zbyt przeraźliwy. Nowe przepisy dla rowerzystów miałyby na celu poprawić widoczność rowerzystów poprzez określenie minimalnej mocy świateł umieszczonych z przodu, jak i z tyłu roweru. Nowe uregulowania prawne mogą również nałożyć obowiązek umieszczenia dodatkowych elementów odblaskowych po bokach roweru.
Zobacz także: Ranking kasków rowerowych [TOP10]
Przepisy ruchu drogowego dla rowerzystów umożliwiają poruszanie się większością dróg publicznych. Nie można poruszać się po drogach ekspresowych i autostradach. Zgodnie z ustawą prawo o ruchu drogowym kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone w kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.
Ponadto przepisy nakładają na rowerzystów jeszcze jeden bardzo ważny obowiązek. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla pieszych i rowerów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu. Rowerzyści mogą zatrzymać się w śluzie dla rowerów obok innych kierujących tymi pojazdami. Śluza jest to część jezdni oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi przeznaczonej do zatrzymywania rowerów.
Możliwość korzystania z chodnika
Zasady ruchu drogowego obowiązujące w Polsce zabraniają rowerzystom jazdy po chodniku. Od tej zasady są jednak wyjątki. Rowerzysta może poruszać się po chodniku, a więc drogą dla pieszych, gdy opiekuje się osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem. Innym przypadkiem są niebezpieczne warunki pogodowe, które zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).
Bez obaw możesz również korzystać z chodnika, jeżeli jego szerokość wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km na godzinę, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. Dodatkowo należy pamiętać, że rowerzysta korzystający z chodnika jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego. Ponadto osoba poruszająca się rowerem, ma obowiązek zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.
Nowe przepisy dla rowerzystów mogą wprowadzić obostrzenie kar za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu. Ma to na celu wzmocnienie bezpieczeństwa zarówno osób jadących rowerem, jak również innych uczestników ruchu drogowego. Obecnie obowiązujące prawo o ruchu drogowym stanowi o tym, że kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. W świetle obowiązujących przepisów prawa rower jest pojazdem podobnie, jak np. skuter czy motorower. W związku z tym zakaz ten dotyczy także rowerzystów.
Za nieprzestrzeganie przepisów grozi mandat karny. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy rowerzysta korzysta z zestawu głośnomówiącego czy też słuchawek. Dla zwiększenia bezpieczeństwa poza wprowadzeniem nowych przepisów istotne znaczenie ma edukacja społeczeństwa. Warto prowadzić kampanie informacyjne skierowane do dzieci, młodzieży oraz innych uczestników ruchu, promujące przestrzeganie zasad bezpieczeństwa na rowerze. Bez wątpienia prawidłowe wyposażenie roweru, poruszanie się zgodnie z przepisami o ruchu drogowym czy też noszenie kasku, wpłynie na redukcję wypadków z udziałem rowerzystów.