Wymiana korby w rowerze

Daria Woźniak
Data dodania: 10-03-2025
korba w rowerze

Wymiana korby w rowerze staje się konieczna po dłuższym i intensywnym eksploatowaniu jednośladu. Z racji, że jest to mechanizm ruchomy, to zmęczenie materiału prędzej czy później doprowadzi do mniejszej lub większej awarii. Cały procesy jest jak najbardziej do wykonania w warunkach domowych, jeśli tylko posiadasz odpowiednie narzędzia. W naszym poradniku podpowiemy Ci, jak zrobić to w bezpieczny sposób.

Objawy uszkodzenia korby

Korba w rowerze ma fundamentalne znaczenie dla komfortu jazdy, ale przede wszystkim wydajności całego roweru. W przypadku wystąpienia awarii od razu da się to poczuć i to dosłownie w nogach. Pedały zaczynają pracować w sposób nieregularny, pojawiają się dziwne dźwięki i cała przejażdżka staje się problematyczna.


Samo pojawienie się pierwszych objawów niepoprawnego działania korby, to jeszcze nie powód do paniki, ponieważ nie musi to oznaczać żadnej poważnej awarii. Do najczęstszych problemów należą kłopoty z zębatkami, które po czasie zaczynają się odkształcać i konieczna będzie wymiana korby w rowerze. Możliwe, że niezbędna będzie jedynie wymiana pedałów w rowerze lub mocowań, czyli śrub, które się zużyły.


Wtedy nieodzowna będzie wymiana korby, ale wielu rowerzystów nie jest do końca przekonanych, czy poradzą sobie z tym zadaniem na własną rękę i do tego w warunkach domowych.

Rowery trekkingowe dostępne w naszej ofercie:

Wymiana korby – co jest potrzebne?

Wymiana korby w rowerze jest wbrew pozorom niezwykle prosta, ale musisz pamiętać, że podjęcie się tego zadania jest możliwe wyłącznie przy użyciu odpowiednich narzędzi. Dawno już minęły czasy, kiedy korbę usuwało się za pomocą młotka, co w praktyce miało fatalne konsekwencje dla działania całego układu, a w dalszej perspektywie także jednośladu. Rama roweru jest w tym miejscu delikatna i jej uszkodzenie może spowodować bardzo poważne konsekwencje, jak np. brak możliwości montażu nowej korby. Co zatem jest niezbędne do rozpoczęcia pracy i czy uda się w tym procesie również sama wymiana pedałów w rowerze?


W zależności od mechanizmu mocowania korby w Twoim rowerze, na pewno będziesz potrzebować zestawu kluczy typu imbus, a także nasadowych i ewentualnie klucza wielowypustowego. W kwestii imbusów powinien wystarczyć zestaw zawierający narzędzia w rozmiarze od 5 mm do 8 mm. Najważniejszy jednak okaże się ściągacz do korb. Jeśli nie posiadasz takiego w przydomowym warsztacie, koniecznie musisz zakupić to narzędzie w sklepie. Jak wymienić pedały w rowerze przy pomocy tych narzędzi dowiesz się w dalszej części naszego poradnika.

Wymiana korby krok po kroku

Wymiana korby w rowerze powinna zacząć się od odkręcenia pedałów, jeśli w Twoim jednośladzie istnieje taka możliwość. To w znacznym stopniu ułatwi demontaż kolejnych elementów w całym procesie. Teraz możesz przystąpić do odkręcenia śrub imbusowych przy pomocy wcześniej przygotowanych kluczy. Na tym etapie wiele osób trafia na problem z zapieczonymi śrubami, ale jeśli nie są one uszkodzone, to w praktyce będą wymagały jedynie użycia odrobiny więcej siły.


Po usunięciu śrub imbusowych korba nie jest już przymocowana na stałe do ramy, ale z racji jej ciasnego montażu do działania powinien wkroczyć ściągacz do korb. Jego zasada działania jest niezwykle prosta i sprowadza się do wypchnięcia korby z ramy przy użyciu siły fizycznej. Ruchomą część należy solidnie dokręcić, a następnie przy użyciu ramienia wypchnąć korbę. Gdy korba zostanie uwolniona z ramy, możesz zamontować w niej nowy model, który dopasowałeś oczywiście do modelu wspomnianej ramy i pozostałych mechanizmów w Twoim rowerze.

Wymiana korby z innymi mocowaniami

Wymiana korby w rowerze w przypadku, jeśli mocowanie jest innego typu niż to opisane powyżej, nie jest wcale trudniejsza. Drugim najczęściej spotykanym modelem montażu korby w ramie jest tzw. wielowypust. To rozwiązanie jest o wiele prostsze w demontażu, ponieważ nie wymaga zastosowania ściągacza do korb, a jedynie zestawu kluczy imbusowych. Korba ze zintegrowaną osią sprawi nieco więcej kłopotów, ale wszystko nadal sprowadzi się do odkręcenia kilku śrubek więcej. W tym przypadku najpierw należy odkręcić śrubę, która służy jako połączenie z osią. Następnie należy odkręcić śruby imbusowe i w zasadzie to wszystko. Możesz teraz bezpiecznie usunąć korbę.

Wymiana pedałów

Jak wymienić pedały w rowerze w przypadku ich uszkodzenia? Tutaj zadanie może okazać się o wiele prostsze, ponieważ we wszystkich jednośladach te elementy można z łatwością odkręcić od korby bez potrzeby demontażu całego mechanizmu. Wówczas wystarczy, że wyposażysz się w odpowiednio dopasowane pedały, odkręcisz te uszkodzone i nałożysz nowe.


Jak wymienić pedały w rowerze w rowerach crossowych, miejskich lub MTB? We wszystkich przypadkach proces wygląda identycznie. Może jednak wymagać zastosowania nieco innych narzędzi ze względy na różne typy zastosowanych śrub do mocowania.


Bezpieczeństwo


Pamiętaj, że wymiana korby w rowerze może być wykonywana tylko przy użyciu odpowiednich narzędzi i z odpowiednią ostrożnością. Jeśli nie jesteś pewien, czy podołasz temu zadaniu, lepiej udać się do renomowanego serwisu, który wykona za Ciebie cały proces naprawy bez żadnego ryzyka uszkodzenia ramy roweru.

Rowery crossowe dostępne w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756