Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Co to jest trenażer rowerowy?

 2023-05-01 

Zimowy, chłodny i krótko mówiąc, dość nieprzyjemny okres w roku, potrafi utrudnić lub nawet w pełni zniweczyć, niektóre z naszych planów i zainteresowań. Poza problemami takimi jak trudno przejezdne drogi, ocieplanie domów i mieszkań czy konieczność „porządnego” ubierania się, zimowa aura potrafi skutecznie odebrać nam wiele przyjemności dnia codziennego. Czy jednak musimy pogodzić się z tym, że na kilka miesięcy musimy zawiesić swoje zainteresowania, skupiające się głównie na aktywnościach na zewnątrz? Okazuje się, że nie! Nowoczesne technologie pozwalają na korzystanie z przeróżnych alternatyw czynności, które na pierwszy rzut oka wydawałyby się nie do wykonania w domowych, przyjemnych warunkach.

Dla kogo jest trenażer rowerowy?

Szczególną grupą, która przez zimowe zawirowania cierpi najczęściej, są sportowcy. Oczywiście, białe zaspy i mroźne temperatury przynoszą okazje do wyczynów na łyżwach, nartach zjazdowych czy biegowych i wiele innych możliwości aktywności fizycznej, które w innych warunkach atmosferycznych są niemożliwe do realizacji lub co najmniej bardzo utrudnione. Co jednak mają zrobić zapaleni rowerzyści, czy biegacze? Coraz więcej z nas staje się fanami tych sportów, które mogą przynosić nam wiele szczęścia i korzyści zdrowotnych na co dzień.


Amatorzy biegania, stają przed mniejszym wyzwaniem, niż cykliści w zimowych miesiącach. Wielu zapalonych sportowców nie rezygnuje z biegania, wyposażając się w specjalne buty i ubrania. Pozostaje im również możliwość kupna stacjonarnych bieżni lub orbitreków. Miłośnicy „dwóch kółek”, mają jednak utrudnione zadanie – trudno jest sobie wyobrazić bezpieczne, a przy tym wysilające organizm wycieczki i treningi rowerowe zimą. Istnieje jednak rozwiązanie, które może raz na zawsze zakończyć dylemat zapalonych cyklistów i służyć rowerowym wysiłkom przez cały rok w bezpiecznym, domowym zaciszu.


Co to jest trenażer rowerowy, jak działa, jakie są jego rodzaje i czy będzie gadżetem odpowiednim dla każdego? Na te pytania poznasz odpowiedzi już za chwilę!

Trenażer rowerowy – podstawowe informacje

Przede wszystkim, odpowiedzmy sobie na pytanie co to jest trenażer rowerowy. Jest to urządzenie stworzone dla pasjonatów jazdy na rowerze. Pozwala zabrać ulubiony rower do domu, by tam używać go z bardzo zbliżonym podobieństwem, do naturalnych treningów lub wycieczek. Trenażery są z zasady małymi urządzeniami, na które z łatwością znajdziemy miejsce w nawet małych mieszkaniach. Pamiętać jednak należy, że do samego trenażera podłącza się prawdziwy rower. W zależności od rodzaju sprzętu, o czym pomówimy później, rower przyłącza się w całości lub demontując tylne koło.


Niezależnie od tego, jeżeli chcesz rozpocząć trening na trenażerze, musisz wygospodarować w wybranym pomieszczeniu na tyle dużo przestrzeni, by zapewnić sobie bezpieczeństwo i swobodę użytkowania. Można przyjąć, że absolutnym minimum jest długość roweru, poszerzona o co najmniej pół metra i szerokość, pozwalająca na zejście z roweru zarówno z lewej, jak i prawej strony. Aby zagwarantować poprawne użytkowanie sprzętu, należy zawsze zapoznać się z instrukcjami producenta. Jeżeli spełniasz najważniejszy wymóg korzystania z trenażera, wiele więcej Cię nie ogranicza. Wystarczy zamontować rower na urządzenie i rozpocząć trening.

Trenażery rolkowe i na koło

Wiemy już co to jest trenażer rowerowy – czas przejść do zajęcia się różnymi rodzajami tych urządzeń, ich wad i zalet. Najprostszym w działaniu, jest trenażer rolkowy. Jak sama nazwa urządzenia wskazuje, charakterystycznym elementem tego typu trenażera są rolki. To na nich opiera się tylnie koło roweru, które swobodnie możemy wprawić w ruch. Obracające się koło, będzie poruszało się po ruchomych rolkach, imitując „uciekające” spod kół podłoże. Sposób działania jest bardzo prosty – przypomina w swoim działaniu proste, znane każdemu trybiki. Poruszenie jednego, wprawia w ruch drugi. Jedną z największych zalet rolkowych trenażerów, jest brak konieczności demontażu tylnego koła, by zamontować rower na urządzeniu. Choć zimą raczej nikt z nas nie znajdzie się w nagłej sytuacji, w której będzie potrzebował sprawnego roweru – dla wielu dobrą wiadomością będzie możliwość zatrzymania urządzenia w niezmienionej formie. Inną zaletą tego typu rozwiązania, jest zazwyczaj niższa cena trenażera. Wynika to z prostszego systemu działania i braku potrzeby wyposażenia sprzętu w dodatkowe elementy, znane chociażby z trenażerów rowerowych kasetowych. Na cenę ma jednak duży wpływ bardzo istotny element, jakim jest sposób regulacji oporu, o czym przeczytasz już niedługo.


Wadą tego rozwiązania jest wyniszczanie się tylnej opony. Korzystając z opony przystosowanej do naturalnych warunków, musimy pogodzić się ze stopniowym jej niszczeniem, w użyciu z technikami dającymi jej opór. Problem ten można rozwiązać w łatwy sposób, kupując specjalną oponę przystosowaną do pracy z trenażerem. Ceny takich opon nie są wysokie, a jedna będzie w stanie posłużyć nam przez wiele intensywnych sezonów. Podobnymi cechami charakteryzują się trenażery na koło, gdzie tylne koło roweru przyczepiamy do specjalnych uchwytów, a opór stanowiony jest przez specjalne urządzenia magnetyczne, elektryczno-magnetyczne, czy hydrauliczne. Tak samo jak w przypadku trenażerów rolkowych, nie musisz demontować koła roweru przy montażu i martwić się o podłączanie do specjalnych mechanizmów.

Trenażery na kasetę

Innym rodzajem trenażerów, są trenażery na kasetę. Wykorzystują one zupełnie odmienną metodę montażu roweru, niż urządzenia rolkowe i „na koło”. Aby poprawnie korzystać z trenażera na kasetę, należy zdemontować tylne koło roweru, by potem mechanizm napędowy podłączyć do specjalnego systemu, który będzie kontrolował działanie urządzenia. Mechanizmy „na kasetę” zazwyczaj są droższe od swoich odpowiedników, lecz wynika to z większej liczby dogodnych funkcji, które pozwolą Ci jeszcze lepiej odwzorować naturalne treningi. Trenażery na kasetę nie wymagają również kupna dodatkowych, specjalnych opon. Z reguły są cichsze oraz bardziej stabilne. Jeżeli szukasz profesjonalnego, niezawodnego, najwyższej klasy sprzętu, to jest rodzaj trenażera, na który należy postawić.

Sposoby regulacji oporu

Wiesz już, co to jest trenażer. Wspomnieliśmy także, że jednym z istotnych jego elementów, a przy tym wpływającym na cenę urządzenia, jest sposób regulacji oporu. Postawienie koła na rolkach lub zwykłe zamontowanie napędu w kasecie, nie da nam żadnego oporu, a przez to może się wydawać, że pedałujemy „w powietrzu”, co mija się z celem treningu. Z pomocą przychodzą systemy regulacji oporu. Zaczynając od najpopularniejszych, czyli magnetycznych. Silne magnesy zmieniają natężenie swojego działania, powodując większy lub mniejszy opór dostosowany do naszych potrzeb. Trenażery magnetyczne doceniane są za liczne możliwości regulacji wymaganego nacisku. Częstym rozwiązaniem są również trenażery hydrauliczne, czasem zwane fluidowymi. Posiadają one specjalny płyn, który wraz z wyższą prędkością nagrzewa się, stawiając coraz to większy opór. Rzadko stosowaną techniką jest opór elektro-magnetyczny, który wykorzystując znany nam już system magnetyczny, wspomaga się rozwiązaniami elektronicznymi, które usprawniają płynną i prawie identyczną z naturalną zmianę natężenia oporu. Jest to jednak rozwiązanie dość drogie i zalecane dla profesjonalistów.

Umilenie treningów

Wiadomo, że jazda w miejscu w domu, nie może równać się wycieczkom w nowe lub już znane, ulubione miejsca. Istnieje jednak wiele rozwiązań technologicznych, które mają na celu jak najbardziej urealnić doznania przy korzystaniu z trenażera. Niektóre, z dostępnych w naszym sklepie modeli, wyposażone są w takie udogodnienia, jak połączenie z systemem Bluetooth, czy protokołem ANT+ FE-C. Rozwiązania takie jak te, pozwalają na możliwość współpracy trenażera z wszelkiego rodzaju aplikacjami treningowymi, które mogą pełnić różne funkcje. Poza możliwością obserwacji danych takich jak prędkość, imitowane nachylenie terenu czy przejechany dystans, istnieje możliwość symulowania jazdy w znanych jak i zupełnie nowych warunkach. Liczne aplikacje wyposażone są w interaktywne nagrania, które nie tylko pokazują malownicze trasy, które możesz pokonywać obserwując często nieosiągalne scenerie, ale również symulują wymagany wysiłek względem ułożenia terenu, po którym się „poruszasz”.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756