Zdaniem eksperta

Jaki orbitrek wybrać?

Data dodania: 01-05-2023

Ćwiczenia we własnym domu mają wiele zalet. Nie musisz wcale chodzić na siłownię lub biegać na zewnątrz, aby zadbać o formę i zrzucić zbędne kilogramy. Możesz trenować na orbitreku, który może stać nawet w salonie Twojego mieszkania. Wybór właściwego modelu może jednak sprawiać kłopoty. Podpowiadamy więc, jaki orbitrek wybrać. Zachęcamy do lektury! W razie kolejnych wątpliwości, skorzystaj z pomocy naszych doradców!

Czy warto posiadać własny orbitrek?

Zanim odpowiemy na pytanie, jaki orbitrek wybrać, należy skupić się na tym, czy w ogóle warto inwestować w ten sprzęt. Jest to wydatek na pewno nie najmniejszy, ale zdecydowanie opłacalny. Domowa siłownia to na pewno luksus, który pozwala w spokoju trenować bez konieczności wychodzenia z domu. Jeśli chcesz uzupełnić treningi siłowe o dodatkowe sesje cardio lub zaczynasz przygodę z aktywnością fizyczną, własny orbitrek to doskonały pomysł. Musisz mieć jednak świadomość, że wybór powinien być kupiony po uwzględnieniu wszystkich kluczowych aspektów technicznych. Model urządzenia musi odpowiadać Twoim potrzebom oraz gabarytom, które mają duże znaczenie podczas wyboru orbitreka.

Orbitreki w naszej ofercie:

Jaki orbitrek wybrać? Ważne cechy urządzenia

Zakup orbitreka wymaga odpowiedniego przygotowania. Podobnie jest z resztą ze wszystkimi urządzeniami do fitnessu. Kierowanie się jedynie ceną, jest błędem. Należy szukać takiego orbitreka, który można kupić okazyjnie, ale powinien spełniać pewne warunki. Przede wszystkim, musisz pomyśleć o potencjalnym miejscu ustawienia urządzenia. Orbitreki nie są małymi konstrukcjami, choć nie brakuje także modeli kompaktowych. Sprzęt powinien stać w takim miejscu, które nie będzie przeszkadzało w korzystaniu z pomieszczenia. Po treningu można go z resztą odstawić do ściany. Pomagają w tym rolki transportowe umieszczane na podstawie. Oczywiście rozmiar orbitreka powinien być także dobrany do gabarytów osoby ćwiczącej. Osoby o wzroście co najmniej 180 centymetrów powinny szukać modeli z długimi ramionami, aby praca na urządzeniu nie męczyła dodatkowo przez niewygodę. Znaczenie ma również długość kroku, czyli zakres pracy wahadeł nożnych. Im wyższy jest użytkownik, tym dłuższy powinien być ten parametr. W przeciwnym wypadku ćwiczenia będą niewygodne i mało efektywne.


Najlepszą kulturę pracy gwarantują modele eliptyczne, czyli z kołem zamachowym umieszczonym z przodu. Zajmują one więcej miejsca, ale niewątpliwie są najbardziej satysfakcjonujące. Takie modele także są przeznaczone dla osób, które ważą powyżej 100 kilogramów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystały z nich osoby o mniejszej wadze.


Na pewno powinieneś zastanowić się nad rodzajem napędu orbitreka. Nie ma znaczenia jedynie jego umieszczenie, ale także to, na jakiej podstawie generuje opór. Bardzo cenione są modele elektromagnetyczne, gdzie możliwość regulowania trudności pracy jest bardzo precyzyjna. Taki rodzaj napędu gwarantuje również wysoką kulturę pracy urządzenia. To jednak jedne z droższych orbitreków. Bez obaw możesz sięgnąć po modele gwarantujące opór mechaniczny. W takim wypadku możesz liczyć na atrakcyjną ofertę. Orbitreki mechaniczne nie są gorsze – wiele z nich jest wykonanych z bardzo dobrej jakości materiałów. Na pewno dobrym kompromisem jest wybór modelu magnetycznego. Takich urządzeń jest na rynku najwięcej i nie sposób się temu dziwić. Oferują optymalne parametry pracy, które odpowiadają większości użytkowników.

Orbitrek – jaki kupić? Dostępne programy, komputer i klasy certyfikacji

Na pewno warto sprawdzić także, czy sprzęt jest wyposażony w komputer. Takie orbitreki pozwalają ustawić funkcje treningowe, które regulują poziom oporu. Dostępne programy ćwiczeń to naprawdę znakomite rozwiązanie. Nie musisz ręcznie przestawiać parametrów – sprzęt zrobi to za Ciebie. Im więcej dostępnych konfiguracji, tym lepiej. Dobre orbitreki powinny także mieć możliwość mierzenia pulsu. Odbywa się to dzięki sensorom umieszczonym na uchwytach.


Musisz zwrócić uwagę na materiały, z jakich wykonany jest orbitrek. Powinny być wytrzymałe, aby sprzęt mógł posłużyć Ci wiele lat, a także nie skrzypiał podczas ćwiczeń. Każde urządzenie fitness sprzedawane w naszym sklepie internetowym posiada dodatkową rubrykę mówiącą o docelowym przeznaczeniu sprzętu. Na karcie produktu znajdziesz informację o klasach zastosowania oraz dokładności. Symbol „S” oznacza, że orbitrek może być używany w celach profesjonalnych i komercyjnych. Klasa „A” oznacza ponadto wysoką dokładność mierzalnych parametrów, takich jak puls, przebyta odległość i tym podobne. Urządzenia klasy „H” są przystosowane do używania w warunkach domowych. Z kolei norma „I” jest przyznawana sprzętowi, który może być używany profesjonalnie oraz w sposób specjalny – mamy tu na myśli na przykład treningi wyczynowe. Klasa dokładności „B” oznacza, że mierzone parametry mogą w pewien sposób odbiegać od rzeczywistości. Sprzęt z nadanym symbolem „C” cechuje się minimalną dokładnością pomiarów.

Jakie zalety niesie za sobą posiadanie własnego orbitreka?

Podczas trenowania na orbitreku, zaangażowane są właściwe wszystkie duże partie mięśniowe. Bardzo ważną różnicą w porównaniu do joggingu jest fakt, że stopy nie uderzają o podłoże, a płynnie poruszają się w ramach ruchu wahadeł nożnych. Ma to wpływ na obniżenie zużycia stawów do minimum. To bardzo ważne w przypadku osób starszych, mających problemy z układem ruchu oraz tych, które dopiero zaczynają dbać o właściwą ilość ruchu.


Dzięki zaangażowaniu dużej ilości mięśni, zapotrzebowanie tlenowe jest spore, co ma wpływ na zwiększanie wydolności płuc w przypadku regularnego trenowania. Możliwa jest także utrata zbędnych kilogramów, które odkładały się przez okres zaniedbań. Orbitreki bardzo wzmocnią kończyny dolne, przygotowując je do dużego obciążenia, na przykład podczas pieszych wycieczek.

Orbitreki w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756