Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaki monitor wybrać?

Data dodania: 01-05-2023

Zakup monitora nie jest łatwym zadaniem. Oczywiście wtedy, gdy chcesz zapewnić sobie funkcjonalne urządzenie wyświetlające obraz taki, jakiego oczekujesz. W poniższym poradniku podpowiadamy jaki monitor kupić, aby być w pełni usatysfakcjonowanym. Zwracamy uwagę na najważniejsze aspekty techniczne, a także wygodne rozwiązania. Poradnik przeczytasz w niecałe 10 minut, a dzięki niemu zaoszczędzisz wiele czasu podczas poszukiwań właściwego monitora.

Jaki monitor kupić? Ważne kwestie techniczne

Aby odpowiedzieć na pytanie, jaki monitor wybrać, powinieneś najpierw poznać najważniejsze cechy urządzenia, a także zaznajomić się z ich rolą. W tym poradniku opowiemy między innymi o:

  • długości przekątnej ekranu,
  • rozdzielczości obrazu,
  • częstotliwości odświeżania,
  • typach matryc,
  • czasie reakcji,
  • złączach,
  • dodatkowych funkcjach i rozwiązaniach.

Monitory w naszej ofercie:

Zacznijmy od rozmiaru ekranu, czyli kilka słów o długości przekątnej

Jeśli chodzi o wielkość, monitora to tak naprawdę wybór powinien zależeć od indywidualnej oceny użytkownika. Dostępnych jest wiele rozmiarów, od 14 do nawet 55 cali. Jeszcze kilkanaście lat temu za duży monitor uznawano taki o długości przekątnej sięgającej 21 cali. Obecnie niektóre modele rozmiarem nie odbiegają od telewizorów. Oczywiście wybór takiego urządzenia wiąże się z koniecznością zapewniania odpowiedniej wielkości stanowiska pracy. Długość przekątnej ekranu powinieneś dopasować do odległości oczu od monitora. Jeśli Twoje biurko nie jest zbyt głębokie, duży wyświetlacz może być nie tylko szkodliwy dla wzroku, ale również niewygodny. Będzie wymagał od Ciebie podążania za kursorem, a to przez kilka godzin dziennie może zmęczyć również kark. Najczęściej wybieranym rozmiarem jest przedział od 24 do 29 cali. Nie zapominajmy jeszcze o proporcjach ekranu, które mają wiele wspólnego z powierzchnią wyświetlacza.

O co chodzi z proporcjami ekranu?

Wybór wielkości ekranu to nie wszystko. Ważne są również proporcje, w jakich został skonstruowany. Najpopularniejsze są monitory panoramiczne, wykorzystujące układ 16:9. Jak się zapewne domyślasz, ekran w takim wypadku jest szeroki i ma plan prostokąta. Takie modele są w stanie zagwarantować rozdzielczość w standardzie Full HD, czyli 1920 x 1080 pikseli. Dostępne są także monitory 16:9 wyświetlające obraz w formacie WQHD (2560 x 1440 pikseli) i 4K (3840 x 2160 pikseli).


Możliwy jest także zakup urządzeń z ekranem 16:10. W takim wypadku wysokość monitora jest nieco większa, przez co w przypadku rozdzielczości Full HD, zamiast 1080, zyskujesz 1200 pikseli.


Popularności nie można odmówić także modelom ultrapanoramicznym. W takim wypadku proporcje mogą wynosić co najmniej 21:9. W takim wypadku możliwe jest korzystanie z monitora, gdy pracujemy na dwóch ekranach. To wygodne dla osób, które używają wielu aplikacji jednocześnie lub grają i streamują swoją rozgrywkę na platformach społecznościowych. W wypadku takich i większych proporcji, rozdzielczość naturalnie ulega zwiększeniu. O niej też z resztą trzeba trochę opowiedzieć.

Rozdzielczość ekranu, czyli jak wybrać dobry monitor

Nie chodzi przecież o to, aby monitor był po prostu duży. Powinien przede wszystkim wyświetlać obraz w wysokiej jakości. Parametrem, który pozwoli to ocenić jest rozdzielczość ekranu. Im wyższa, tym więcej pikseli znajduje się na ekranie. Ich duża ilość oznacza, że są niewielkie, a dzięki temu obraz jest bardziej szczegółowy i po prostu zachwyca.


Poszukując monitora powinieneś postawić tak naprawdę na trzy standardy rozdzielczości. Pierwszym jest Full HD, czyli 1920 x 1080 pikseli. Szukanie urządzenia poniżej tego standardu mija się z celem. Większość sprzedawanych monitorów oferuje obraz właśnie w Full HD. Sprawdzą się one we wszystkich możliwych zastosowaniach, a jednocześnie kupić można je na bardzo korzystnych warunkach.

Popularnym wyborem są także monitory wyświetlające obraz w formacie QHD, czyli 2560 x 1440 pikseli. Taka rozdzielczość jest zazwyczaj spotykana w przypadku monitorów o długości przekątnej liczącej powyżej 27 cali. Jeśli zależy Ci na możliwie najlepszej jakości obrazu, szukaj urządzenia z ekranem wyświetlającym obraz 4K (3180 x 2160 pikseli). Monitory te są wybierane zwłaszcza przez osoby, które wymagają najlepszych rozwiązań do rozrywki i pracy.


Pamiętaj, że rozdzielczość powinna być kompatybilna z kartą graficzną komputera. Wybierając monitor z dużą przekątną ekranu staraj się szukać modeli oferujących możliwie jak największą rozdzielczością.

Matryca definiuje ostateczną jakość obrazu na ekranie

Choć rozdzielczość jest bardzo ważnym parametrem, nie powinieneś lekceważyć rodzaju matrycy. Nieodpowiedni typ, nawet wbrew dużej ilości pikseli, nie zagwarantuje Ci takiego efektu, jakiego oczekiwałeś. Biorąc pod uwagę rodzaj matryc – jaki monitor wybrać? Warto, abyś znał najważniejsze cechy każdej z dostępnych matryc, a przynajmniej tych najpopularniejszych. Zanim wybierzesz dany monitor, warto również dowiedzieć się chociaż podstaw tego, jak działa matryca. W końcu jest to jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy, z podzespołów urządzenia. Współczesne matrycy działają przy użyciu specjalnych ciekłych kryształów. Kryształy te wyróżniają się spośród innych materiałów połączeniem cech stanów skupienia ciekłego i krystalicznego. Pozwala to na szybkie zmiany w ułożeniu kryształów, dzięki czemu możemy liczyć na wyświetlanie konkretnych, szybko zmieniających się obrazów na ekranie. Rodzaj matrycy wpływa przede wszystkim na takie czynniki jak częstotliwość odświeżania, czas reakcji, nasycenie barw czy kąty widzenia. Na pierwszy rzut oka widzimy więc, że to, jaki rodzaj matrycy wybierzemy, będzie miało duże przełożenie na działanie urządzenia, a w ostateczności Twoje zadowolenie z użytkowania sprzętu. Dowiedzmy się więc, jakie są podstawowe różnice między matrycami, byś mógł zdecydować, jaki monitor wybrać.


Jednym z najczęściej wybieranych typów jest na pewno TN. Popularność tego rodzaju matrycy wynika między innymi z ceny. Podzespół ten jest stosunkowo tani w produkcji, co przekłada się na ostateczną cenę monitora. Jako zalety matryc TN na pewno trzeba wymienić krótki czas reakcji oraz wysoką częstotliwość odświeżania. Ten pierwszy parametr liczony jest w milisekundach i naprawdę wiele monitorów osiąga wartości na poziomie jednej jednostki czasu. Jeśli chodzi o odświeżanie ekranu, to ekrany TN oferują także wysokie poziomy, co przekłada się na płynność obrazu. Gorzej wypadają jednak kolory. Barwy, w tym czerń, nie są zbyt „żywe” na ekranach z matrycą TN. Wrażenia nie robią także kąty widzenia, które są raczej wąskie i nie sprawdzą się podczas oglądania filmów w innej pozycji, niż centralna.

Matryca IPS

Popularności nie można także odmówić monitorom wyposażonych w matrycę IPS. Matryce te cechują się dość oryginalnym w porównaniu z matrycami TN i VA sposobem działania, który przekłada się na zarówno duże zalety urządzeń tego rodzaju, jak i istotne dla niektórych wady. W tym wypadku najważniejszą cechą niewątpliwie jest jakość obrazu. Kolory, kontrasty, światła i cienie wyglądają rewelacyjnie. Jeżeli więc jesteś fanem oglądania filmów i seriali, będzie to dla Ciebie najlepszy wybór. Na uwagę zasługują również szerokie kąty widzenia w każdym kierunku, dzięki czemu możesz nie martwić się o trudności w oglądaniu z innych pozycji niż centralna przed monitorem. Rozwiązanie to będzie szczególne przydatne podczas seansów filmowych odbywanych w towarzystwie znajomych i rodziny, gdzie każdy spogląda na telewizor pod innym kątem. Monitory IPS nie oferują jednak zbyt szybkiego czasu reakcji, przez co gracze mogą nie czuć się usatysfakcjonowani. Niestety, zaawansowanie technologiczne tego rodzaju matryc niesie za sobą wyższe koszty zakupu. Problem ten staje się jednak z czasem coraz mniej zauważalny, gdyż rozwój technologiczny pozwala na znaczne ograniczanie kosztów produkcji. Bardzo możliwe, że w przeciągu kilku lub kilkunastu lat to właśnie matryce IPS staną się standardem w naszych domach.

Matryca VA

Ciekawą alternatywą mogą być matryce VA. To konstrukcja, która powstała, aby zapewnić kompromis pomiędzy skrajnymi rozwiązaniami. W ten sposób użytkownicy zyskali dostęp do monitorów, które gwarantują krótki czas reakcji, a także szerokie kąty widzenia. Jakość i szczegółowość obrazu są bardzo dobre, a kontrasty głębokie. Na uwagę zasługuje również cena monitorów wyposażonych w tego rodzaje matryce – jest ona porównywalna z kosztem urządzeń w technologii TN. Te rezultaty były do osiągnięcia dzięki innemu rozłożeniu kryształów niż w systemach IPS oraz TN. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o konkretnych różnicach w technologicznym aspekcie różnego rodzaju matryc, odwiedź jeden z naszych poradników na ten temat. Niektórzy producenci monitorów zdecydowali się na rozwinięcie rozwiązania VA, czego rezultatem są między innymi matryce MVA lub PVA. Charakteryzują się one dodatkowymi „wzmocnieniami” znanej nam już technologii VA, przez co możemy liczyć chociażby na wyższy współczynnik kontrastu. Matryce MVA, PVA czy S-PVA (tutaj mamy do czynienia z bardziej precyzyjnym odwzorowaniem barw) nadadzą się więc idealnie dla graczy. Niższa cena niż w wypadku matryc IPS w połączeniu z naprawdę zadawalającymi efektami obrazu, krótkim czasem reakcji i szerokimi kątami widzenia czynią tego rodzaju monitory naprawdę ciekawym wyborem. Przejdźmy do opisu poszczególnych parametrów wynikających z działania matrycy, byś mógł odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytanie – jaki monitor wybrać?

Czas reakcji matrycy – czy to ważny parametr?

Ten parametr jest ważny przede wszystkim dla graczy. Informuje o tym, jak duże jest opóźnienie pomiędzy wygenerowaniem, a wyświetleniem obrazu na ekranie monitora. Czas ten liczony jest w milisekundach. Może się wydawać, że to niewiele, ale w przypadku dynamicznych rozgrywek wieloosobowych ma to ogromne znaczenie. Wybierając monitor z niskim input lagiem (czasem opóźnienia), zyskujesz przewagę nad rywalami. Wtedy znaczenie ma tylko Twój refleks, który możesz wyćwiczyć podczas kolejnych rozgrywek. Gracze powinni zdecydować się na monitory z czasem reakcji na poziomie od 0.5 do 3 milisekund. Z kolei osoby wykorzystujące komputer w innych celach, nie muszą aż tak kurczowo trzymać się tego parametru.

Częstotliwość odświeżania ekranu – o czym decyduje?

W przypadku telewizorów i monitorów, bardzo często spotykane są oznaczenia dotyczące ilości herców. Dotyczą one właśnie częstotliwości odświeżania. Im jest większa, tym wyraźniejszy i bardziej płynny będzie obraz podczas dynamicznych scen. Ilość herców nie ma większego znaczenia podczas wykorzystywania komputera do pracy biurowej lub przeglądania sieci. Ich rola jest ważna głównie w trakcie oglądania filmów, rozgrywek sportowych lub grania. Wtedy płynność scen wpływa nie tylko na komfort użytkownika, ale również brak efektów tak zwanego „przeskakiwania” elementów. Obraz jest także ostry i nie dochodzi do rozmycia bohaterów lub obiektów.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę szukając odpowiedniego monitora?

Aspektów, na które warto zwrócić uwagę podczas poszukiwania właściwego modelu monitora jest naprawdę sporo. Obecnie coraz więcej urządzeń wykorzystuje technologię HDR, podobnie jak w telewizory. Dzięki temu obraz jest pełen naturalnych i głębokich kontrastów, które potęgują wrażenia. Monitory stworzone z myślą o graczach mogą być wyposażone w rozwiązania AMD FreeSync lub Nvidia GSync. Technologie te są stworzone przez producentów kart graficznych. Mają na celu synchronizację ilości klatek generowanych przez komputer do wartości wyświetlanej przez monitor. Dzięki temu obraz jest płynny i pozbawiony błędów mogących powstawać w przypadku większych obciążeń.


Na pewno trafiłeś na zakrzywione monitory. To modne konstrukcje, które często wybierane są w przypadku panoramicznych ekranów o skrajnych proporcjach. Użytkownik ma dzięki temu wrażenie, że obraz go otacza. Wiele osób uważa to za wygodne rozwiązanie. Sporo monitorów gamingowych ma taką budowę.


Wybierając monitor sprawdź dostępne złącza. Powinny być dostępne porty pozwalające na podłączenie do Twojego komputera, ale również dodatkowe, które można wykorzystać w przyszłości. Oprócz standardowego HDMI, przydaje się także DisplayPort. Z przodu obudowy mogą występować wyjścia audio, które pozwalają na podłączenie przewodowych słuchawek. Przy okazji dźwięku warto wspomnieć o możliwości wyposażenia monitora w głośniki. To dobre rozwiązanie w przypadku podłączania urządzenia do laptopa lub konsoli.

Monitory w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756