Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Alkomat domowy – jak wybrać?

 2024-02-21 

Alkomat powinien znajdować się w każdym domu, a na pewno w każdym samochodzie. Dzięki szybkiemu i precyzyjnemu badaniu, można stwierdzić, czy bezpiecznie można prowadzić pojazdy mechaniczne. Dzień po zakrapianej imprezie trzeba mieć 100-procentową pewność swojego stanu trzeźwości, szczególnie, że w życie wejdą niebawem nowe przepisy, pozwalające na konfiskatę auta nietrzeźwym kierowcom. Jaki alkomat domowy sprawdzi się najlepiej?

Dlaczego warto wyposażyć się w alkomat domowy?

Alkomat domowy wciąż nie jest uznawany za urządzenie codziennego użytku, co jest sporym błędem. Badanie stanu trzeźwości wcale nie musi bowiem dotyczyć wyłącznie sytuacji związanych z wcześniejszym wypiciem napojów alkoholowych.


W wielu modelach znajdziesz bowiem przydatne funkcje dodatkowe, takie jak test składu cieczy, co pozwoli Ci uniknąć kontaktu ze wspomnianym alkoholem. Doskonale sprawdza się również po wszelkiego rodzaju imprezach rodzinnych czy spotkaniach ze znajomym, gdy chcesz mieć pewność, że wszyscy Twoi goście odpowiedzialnie wsiądą za kierownicę auta. Sam możesz w dowolnej chwili sprawdzić, czy oznaki wczorajszej imprezy zniknęły nie tylko na pierwszy rzut oka, ale całkowicie. Dzięki temu uchronisz siebie i swoich bliskich, przed przykrymi konsekwencjami, które z roku na rok zaczynają przybierać coraz bardziej surowy wymiar. Sama odpowiedzialność karna już jest dużą karą, ale nowe przepisy jasno mówią o tym, że nietrzeźwy kierowca może stracić nie tylko prawo jazdy, ale nawet swój samochód.


Odpowiedni alkomat domowy powinien spełniać szereg wyjątkowo restrykcyjnych wytycznych, aby móc polegać na podawanym przez niego wynikom badań. W pierwszej kolejności powinieneś zatem sprawdzić, czy wybrany przez Ciebie model oferuje odpowiedni atest. Każde urządzenie, aby móc pochwalić się takowym atestem, musi przejść przez wiele etapów kalibracji oraz badań laboratoryjnych. Sprawdza się wtedy dokładność wykonywanego pomiaru oraz żywotność wbudowanego czujnika.

Rodzaje alkomatów

Alkomat domowy możesz zakupić w wersji z czujnikiem elektrochemicznym lub półprzewodnikowym. W przypadku tego pierwszego, zasada działania w całości opiera się o wykrywanie cząsteczek alkoholu zawartych w wydychanym powietrzu. Kluczem do sukcesu jest tutaj sam sensor, który potrafi podać bardzo dokładny wynik, nawet do setnych części promila. Warto również zauważyć, że alkomat domowy wyposażony w czujnik elektrochemiczny jest o wiele trwalszy, co przekłada się na dłuższy czas pomiędzy niezbędną kalibracją. Wyniki podawane przez urządzenie tego typu, nie są w żaden sposób zakłócone przez dodatkowe substancje obecne w wydychanym powietrzu.


Alkomat domowy z sensorem półprzewodnikowym, cieszy się nie mniejszą popularnością od alkomatu elektrochemicznego, głównie przez swoją niższą cenę. Zasada działania w tym przypadku sprowadza się również do badania wydychanego powietrza. Elektroda znajdująca się w alkomacie wykrywa cząsteczki tlenu poprzez proces zwany utlenianiem, co pozwala na określenie jego zawartości we wspomnianym powietrzu. Powstaje zatem pytanie, czy jest to lepszy alkomat? Gdzie kupić tego typu modele i czy są warte swojej niższej ceny? Tego typu alkomaty możesz zakupić w sklepach z elektroniką, pamiętając o tym, aby upewnić się, czy oferują odpowiedni atest. Urządzenia półprzewodnikowe nie są tak dokładne i wytrzymałe, jak elektrochemiczne, ale świetnie sprawdzają się w warunkach domowych.

Odpowiednia kalibracja

Wiele razy padło już słowo kalibracja, ale nie każdy wie, co dokładnie ono oznacza i jak skalibrować alkomat. Urządzenie z atestem trafia w Twoje ręce już odpowiednio ustawione, aby wyniki pomiarów były miarodajne, co jest możliwe po testach porównawczych z modelami wzorcowymi. Czujniki po określonej ilości przeprowadzonych badań, zaczynają jednak tracić zdolność do dokładnych pomiarów, dlatego należy je poddać kolejnej kalibracji.


Jak skalibrować alkomat? Możesz to zrobić oddając urządzenie w ręce specjalisty, ponieważ nie jest możliwe wykonanie tego samodzielnie. W zależności od wybranego modelu i przede wszystkim zamontowanego czujnika, czas pomiędzy kalibracjami może się od siebie różnić. Alkomaty półprzewodnikowe trzeba poddać temu procesowi częściej niż te elektrochemiczne, które są w stanie pracować nawet do kilkuset wykonanych pomiarów. Jak skalibrować alkomat po dokonaniu zakupu? Nie musisz nic robić, ponieważ urządzenie jest już w pełni gotowe do pracy.

Nowe prawo pozwoli na konfiskatę auta pijanego kierowcy

Do tej pory, za jazdę pod wpływem alkoholu groziła odpowiedzialność karna w postaci utarty prawa jazdy, a nawet więzienia. 14 marca tego roku w życie wejdą nowe przepisy, które zrewolucjonizują system zapobiegania wypadkom spowodowanym przez pijanych kierowców.


Karą za jazdę „na podwójnym gazie”, ma być konfiskata samochodu. Od kiedy pojawiły się pierwsze informacje o proponowanych zmianach, wśród społeczeństwa zapanowały podzielone nastroje, jednak musisz pamiętać, że nic nie uchroni Cię przed utratą auta lepiej, niż badanie alkomatem. W sytuacji, gdy czujesz się zupełnie normalnie i nie masz żadnych objawów po spożyciu alkoholu i tak należy odczekać odpowiednio długi czas, potwierdzając swoją trzeźwość badaniem za pomocą alkomatu.


Konfiskata samochodu może być bolesną karą, szczególnie dla osób, które korzystają z auta na co dzień. Warto zatem wyposażyć się w odpowiedni alkomat. Gdzie kupić takie urządzenie już powiedzieliśmy, a teraz czas przyjrzeć się funkcjom dodatkowym.

Przydatne cechy i funkcje alkomatu

Alkomat domowy po wykonaniu określonej ilości badań, zacznie w końcu podawać niemiarodajne wyniki. Na pytanie: jak skalibrować alkomat, odpowiedzią było oddanie go w ręce specjalisty, ale istnieje kilka sposobów na przedłużenie jego żywotności. Po pierwsze pamiętaj, aby zawsze korzystać z odpowiednio dopasowanych ustników. Część modeli oferuje ustniki wielokrotnego lub jednorazowego użytku. W przypadku tych pierwszych, upewnij się, że są czyste. Wybierając alkomat zasilany poprzez wbudowany akumulator lub baterie, upewnij się, czy są w pełni naładowane. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na poprawne działanie alkomatu, jest to, w jakich warunkach będziesz go przechowywać. Alkomat domowy pozostawiony zimą, przy minusowych temperaturach w aucie, to nie jest dobry pomysł, tak samo, jak podczas letnich upałów. Na rynku dostępne są specjalne modele, którym pogoda niestraszna i to takie urządzenia najlepiej trzymać w aucie. Konfiskata samochodu, gdy nie mogłeś wykonać badania, to wystarczająca przestroga.


Wyświetlacz w alkomacie należy do niezwykle istotnych cech. Wynik musi być podany w czytelny sposób, nawet w sytuacji, gdy przeprowadzasz badanie po zmroku lub siedząc nocą w aucie. Dodatkowym atutem są sygnały świetlne i dźwiękowe, które zasygnalizują Ci przekroczenie określonych w prawie norm. Dotyczy to również kontroli ilości wykonywanych pomiarów. Gdy nadejdzie czas na kalibrację, urządzenie samo Cię o tym poinformuje. Dodatkowo w jego pamięci zostaną zapisane ostatnie wyniki, co znacznie ułatwi określenie czasu potrzebnego na osiągnięcie odpowiedniego stanu organizmu do prowadzenia samochodu.


Nie zastanawiaj się zatem, czy warto kupić alkomat, gdzie kupić alkomat i czy jest on Ci potrzebny, ponieważ bezpieczeństwo Twoje i innych osób na drodze jest najważniejsze.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756