Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Szczoteczka soniczna czy elektryczna? Czym się różnią?

 2023-08-25 

Szczoteczki elektryczne są coraz chętniej wybieraną alternatywą szczoteczek manualnych. Nikogo nie trzeba już przekonywać, że nowoczesna szczoteczka elektryczna, czyści zęby skuteczniej, niż tradycyjna. Lista zalet jest jednak znacznie dłuższa. Wszystko to sprawia, że oferta szczoteczek elektrycznych, jest niezwykle bogata, a w sklepach pojawiają się coraz bardziej zaawansowane i wielofunkcyjne sprzęty. Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań, jest szczoteczka soniczna, która czyści zęby przy pomocy fal dźwiękowych. Czym się różni szczoteczka soniczna od elektrycznej, jak działa i która jest lepsza: szczoteczka soniczna czy elektryczna? Odpowiedzi na te pytania, znajdziesz w tym poradniku.

Czym się różni szczoteczka soniczna od elektrycznej?

Szczoteczka elektryczna czy soniczna – to jedno z pierwszych pytań, na jakie odpowiedzi szukają osoby, pragnące zmienić szczoteczkę manualną na bardziej zaawansowane rozwiązanie. Jest to jednak pytanie, w którym kryje się popularny błąd, dotyczący postrzegania szczoteczek elektrycznych. Modele soniczne, także są szczoteczkami elektrycznymi. Są to jednak sprzęty nowsze, różniące się zastosowaną w nich technologią. W pierwszych modelach, nazywanych popularnie „elektrycznymi”, szczotkowanie odbywa się z wykorzystaniem ruchu rotacyjnego główki, a w szczoteczkach sonicznych – za pomocą drgań. Dawniej, kiedy pierwsze szczoteczki elektryczne dopiero się pojawiły i były to tylko urządzenia z technologią rotacyjną, rozróżnienie szczoteczek manualnych i elektrycznych było zasadne. Obecnie jednak, kiedy na rynku mamy nowszą generację szczoteczek elektrycznych, opartych o działanie fal dźwiękowych, pytanie powinno brzmieć: szczoteczka rotacyjna czy soniczna?


Teraz, kiedy wiemy już, że szczoteczki soniczne są po prostu nowszym typem szczoteczek elektrycznych, możemy omówić sobie różnice pomiędzy urządzeniami rotacyjnymi a sonicznymi. Są dwie główne cechy, które różnią obydwie grupy szczoteczek: zastosowana technologia i technika czyszczenia zębów oraz kształt główki szczoteczki.

Jak myje szczoteczka elektryczna rotacyjna, a jak soniczna?

Pierwsza różnica znajduje swoje odzwierciedlenie w nazwie urządzenia: elektryczna szczoteczka soniczna czy elektryczna szczoteczka rotacyjna. Rotacyjna wykorzystuje ruch rotacyjny i myje zęby mechanicznie, przez pocieranie włosia o zęby. Z kolei szczoteczka soniczna wykorzystuje zaawansowane rozwiązanie, z zastosowaniem fal dźwiękowych o częstotliwościach powyżej 260 MHz. Fale te działają na włosie szczoteczki i wprawiają je w drgania, którym towarzyszy zjawisko kawitacji. To właśnie tu, kryje się sekret skuteczności szczoteczek sonicznych, bowiem wytworzone w ten sposób mikrobąbelki, wnikają w przestrzenie pomiędzy zębami, do których nie dotrze włosie główki, i dokładnie usuwają resztki jedzenia, pozostałe w jamie ustnej. Szczoteczki soniczne wykonują dziesiątki tysięcy drgań na minutę (nawet około 100 tys./min), podczas gdy szczoteczki rotacyjne, tylko kilka, do kilkunastu tysięcy. Mycie modelem sonicznym, jest dużo bardziej delikatne, dlatego jest polecane także dla osób z wrażliwymi dziąsłami i problemami jamy ustnej.

Szczoteczki rotacyjne - szczoteczki 3D

W szczoteczkach rotacyjnych, z czasem wykorzystany został ruch oscylacyjny, który dziś spotykany jest w większości modeli. Główka obraca się na przemian, raz w jedną, raz w drugą stronę. W wielu szczoteczkach rotacyjnych występuje również tryb pulsacji i takie szczoteczki, określane są mianem szczoteczek „3D”. Mimo to, pod względem liczby ruchów, szczoteczki rotacyjne póki co nie dorównują modelom sonicznym. Co ciekawe, najbardziej zaawansowane urządzenia, wykorzystujące fale dźwiękowe, działają na takich częstotliwościach, które mają już działanie lecznicze. Te modele soniczne, noszą nazwę ultradźwiękowych i są szczególnie przydatne osobom z nadwrażliwością dziąseł, protezami ortodontycznymi, aparatami czy chorobami w obrębie jamy ustnej.

Szczoteczki magnetyczne - nowa definicja mycia zębów

Nowością wśród szczoteczek elektrycznych są modele magnetyczne. Nowa szczoteczka Oral-B iO zastępuje tradycyjne ruchy wibracyjne na mikrowibracje. Dzięki temu czyści nie tylko skutecznie, ale także delikatnie. Do tego innowacyjny, interakcyjny wygląd sprawi, że szczotkowanie stanie się przyjemnością.

Kształt główki szczoteczek – czym się różni?

Szczoteczkę elektryczną rotacyjną i soniczną możemy odróżnić już na pierwszy rzut oka. Widać to po kształcie główki. W modelach rotacyjnych, główka z włosiem jest okrągła i włoski obejmują całą powierzchnię zęba. Z kolei końcówki szczoteczek sonicznych, przypominają wygląd szczoteczek manualnych: są wąskie i podłużne. Zarówno w szczoteczkach sonicznych, jak i rotacyjnych, spotkać można bardzo wiele różnych typów główek, które różnią się m.in. miękkością włosia oraz jego układem, a także wielkością samej główki. Dzięki temu, osoby mające na przykład duże zęby, mogą wybrać odpowiednio dużą główkę, która pozwoli im szybciej umyć jamę ustną. Włoski ustawione pod różnymi kątami, pomagają dotrzeć do wąskich szczelin międzyzębowych, co z kolei przydatne jest w przypadku osób, które mają bardzo ciasno ułożone zęby.


Technika mycia zębów szczoteczkami rotacyjnymi i sonicznymi nie jest trudna i nie różni się zbytnio od siebie. W każdym przypadku, nie należy zbyt mocno dociskać główki szczoteczki. Włosie modelu rotacyjnego, powinno prostopadle przylegać do powierzchni zęba i należy ząb umyć z każdej strony. Z kolei myjąc szczoteczką soniczną, musimy włosie skierować pod kątem około 45 stopni. Kolejno myjemy najpierw zęby położone najdalej, aż do jedynek. Obecnie wszystkie niemal szczoteczki elektryczne – zarówno rotacyjne jak i soniczne – wyposażone są w timery, które ułatwiają dokładne umycie zębów, z zachowaniem rekomendowanego czasu mycia, czyli dwóch minut. Jednak aby w tym czasie każda z partii zębów była myta tak samo długo, timer odmierza cztery 30-sekundowe okresy. Po tym czasie szczoteczka informuje użytkownika, że czas przejść do kolejnej części jamy ustnej. Dzięki temu, mycie zębów szczoteczką rotacyjną i soniczną, jest dokładne i żaden obszar nie jest pominięty.

Szczoteczka soniczna czy elektryczna rotacyjna: która jest lepsza?

Warto podkreślić, że to, która szczoteczka: soniczna czy elektryczna rotacyjna, będzie dla nas lepsza, w dużej mierze związane jest z naszymi preferencjami. Jednak modele soniczne, o czym wspomnieliśmy już powyżej, cenione są za wyjątkowo delikatną pracę, przez co polecane są osobom z nadwrażliwością dziąseł, czy aparatem ortodontycznym. Mimo to, także szczoteczki elektryczne mogą być stosowane, np. przy aparacie ortodontycznym, pod warunkiem, że dobierzemy odpowiednią końcówkę ortodontyczną. Odznacza się ona innym ułożeniem włosia, które pod kątem dostaje się pod drucik i dokładnie czyści okolice zamków. Włoski są też bardziej miękkie. Należy jednak pamiętać, że intensywny ruch rotacyjny, może działać podrażniająco na dziąsła, dlatego nie jest wskazane dociskanie główki. Większość szczoteczek rotacyjnych, wyposażona jest w czujnik siły nacisku, który chroni dziąsła przez zbyt mocnym szczotkowaniem.

Ciekawe rozwiązania, zastosowane w szczoteczkach rotacyjnych i sonicznych

Omówiliśmy już różnice między modelami sonicznymi i rotacyjnymi, a teraz pora wyjaśnić, co łączy obydwie grupy elektrycznych szczoteczek do zębów. Przede wszystkim i jedne i drugie, pozwolą nam dokładnie wyczyścić zęby i usunąć płytkę nazębną, przyczyniającą się do pojawienia próchnicy. Mycie takie jest dużo skuteczniejsze, niż z wykorzystaniem szczoteczki manualnej.


Jednak oprócz tego, szczoteczka soniczna czy elektryczna rotacyjna, ma także wiele dodatkowych rozwiązań, dzięki którym mycie jest jeszcze efektywniejsze i bardziej komfortowe. Wszystkie modele zasilane są akumulatorowo (lub akumulatorowo-przewodowo), dlatego wybierając szczoteczkę dla siebie, warto zwrócić uwagę, na czas pracy na jednym ładowaniu. Może on wynosić od kilku dni, to kilku tygodni – a to spora różnica. Zwykle dłuższą pracę zapewniają urządzenia soniczne. Na szczęście, o potrzebie ładowania, może przypomnieć nam sama szczoteczka, jeśli jest wyposażona w sygnał niskiego stanu baterii.


Wśród przydatnych rozwiązań, jest wspomniany już timer, który pomaga równomiernie myć zęby. Ponadto, dobrze wybrać szczoteczką z kilkoma trybami pracy. Może to być na przykład tryb delikatny, codzienny, tryb wybielania, pielęgnacji dziąseł, czy też specjalny do mycia języka. Tak zaawansowana szczoteczka, będzie urządzeniem wszechstronnym i posłuży nam wiele lat, nawet wtedy, jeśli zmienią się wymagania naszej jamy ustnej.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756