Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak przechowywać rower w małym mieszkaniu?

 2022-12-12 

Co zrobić, jeśli nie masz dużo miejsce na rower?  Jak przechowywać rower w mieszkaniu, aby był bezpieczny i nie przeszkadzał w codziennym życiu? Dowiedz się w naszym artykule.

Przechowywanie roweru na podłodze


Jak więc przechowywać rower w mieszkaniu? Najłatwiej stawiając na podłodze w korytarzu. Nie prowadzamy go zazwyczaj po całym domu i dzięki temu najmniej brudzimy mieszkanie. Dzięki temu, że stoi na podłodze, nie trzeba go dźwigać, aby podwiesić gdzieś wyżej na wieszaku. Problem pojawia się wtedy, gdy rower blokuje otwieranie którychś drzwi. W tym miejscu jest ich wiele, bo to główne miejsce komunikacyjne każdego mieszkania. Poza tym, korytarze mają często podłużny kształt i ustawienie w nich roweru powoduje utrudnienia w poruszaniu się. Czemu więc nie postawić roweru w większych pomieszczeniach, jak na przykład salon?


Z jednej strony można powiedzieć, że salon to miejsce na telewizor, kanapę i stół, a nie rower. Ale dzisiaj wszystko może stanowić oryginalny wystrój. Również nasz rower. W nowoczesnym salonie rower wiszący na ścianie może być dekoracją. Musimy go wtedy jakoś odpowiednio wyeksponować i w bezpieczny sposób umieścić. Nie powinien stanowić zagrożenia dla nas, ani dla naszego mieszkania. Jeżeli będziemy stawiać go na podłodze, możemy zakupić specjalny stojak. Najczęściej będziemy w nim umieszczać jedno z kół. Oczywiście na rynku jest wiele dostępnych rowerowych stojaków. Może to być na przykład taki, do którego zamocujemy ramę roweru, a koła będą w powietrzu. Jeżeli przeniesiemy go od drzwi wejściowych, unikniemy pobrudzenia podłogi – oczywiście tylko wtedy, gdy na dworze jest sucho. W deszczowe dni dobrym rozwiązaniem może być umieszczenie w miejscu przechowywania roweru plastikowych ociekaczy w postaci dużych tac, przeznaczonych do stawiania butów.

Rowery w naszej ofercie:

Przechowywanie roweru na ścianie


Rower możemy powiesić również na ścianie. Wymyślnych wieszaków rowerowych znajdziemy bardzo wiele. Mogą one być wykonane z plastiku, jak i metalu. Mogą mieć „loftowy” charakter, czyli składać się z zespawanych rurek lub być bardzo starannie wykonaną, przemyślaną konstrukcją. Możemy również je nabyć praktycznie w każdym kolorze, tak aby dopasować do kolorystyki, w jakiej mamy wykończone mieszkanie. Odpowiedni kolor pozwoli nam też niejako ukryć go, żeby nie przeszkadzał wizualnie i jak najmniej rzucał się w oczy. Można znaleźć też skromne, niewielkie wieszaki, pozwalające na zaczepienie jedynie koła – rower wówczas zwisa w dół, jak i większe konstrukcje pozwalające powiesić rower za ramę. 


Stosując wieszaki mocowane do ściany, powinniśmy pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu przed zabrudzeniem nie tylko podłogi, ale także ścian. Dobrym rozwiązaniem jest malowanie ścian farbami zmywalnymi lub wyłożenie ich ozdobnymi panelami, które wkomponują się w wygląd pomieszczenia, a jednocześnie będą łatwe do utrzymania w czystości.

Przechowywanie roweru na suficie


Stawianie roweru na podłodze czy wieszanie na ścianie, to nie jedyne rozwiązania, szczególnie gdy chcemy przechować rower w małym mieszkaniu. Dobrym sposobem na to może być podwieszanie go pod sufitem. Oczywiście tu też, w zależności od producenta i ceny, mamy produkty lepiej i gorzej wykonane. Wyglądem rozwiązanie to przypomina windę. Główny mechanizm montuje się do sufitu, a przy pomocy linek i uchwytu mocowanego za ramę roweru, wciąga się go do góry. Takie rozwiązanie nie zabiera przestrzeni na podłodze i nie brudzi, ani nie rysuje ścian, czy podłogi. To o tyle dobra metoda, że możemy ją zastosować w dowolnym miejscu. A im wyższe mamy mieszkanie, tym więcej mamy opcji podwieszenia w nim roweru.

Zasady dobrego przechowywania roweru


Jeżeli mamy małe mieszkanie, najlepszym rozwiązaniem będzie przechowywanie naszego pojazdu w pozycji pionowej, wieszając go na ścianie lub wysoko na suficie. Wieszaki takie możemy kupić, ale także wykonać samemu, wykorzystując do tego stalowe profile, czy elementy drewniane. Pamiętajmy, że miejsca styku rowery z wieszakiem powinny być zabezpieczone miękkim materiałem, który zapobiegnie porysowaniu lub uszkodzeniu powierzchni jednośladu.

Jeśli nie mamy zbyt dużo wolnej przestrzeni, wkomponujmy rower w ścianę, wieszając go na specjalnych hakach w taki sposób, by stanowił jego ciekawą oprawę. Stary, zadbany model lub nowa sportowa maszyna, może być intrygującym elementem dekoracji i wyposażenia domu.


Bardzo ciekawym sposobem wyeksponowania roweru i zrobienia dekoracji, jest pomalowanie ściany na kontrastowy kolor, a następnie odrysowanie konturów roweru i namalowanie go z dorysowanym cieniem cyklisty. To bardzo oryginalna, a zarazem praktyczna dekoracja.


Jeśli dysponujesz odpowiednią przestrzenią w szafie, a rower chcemy ukryć, stwórzmy w niej specjalną przegrodę, w której rower zawiesimy pionowo.


Jak widzimy, rower w mieszkaniu nie musi być przeszkodą. Przechowywany w naszym domu na pewno jest bezpieczny i nienarażony na kradzież, co zapewni nam spokojny sen. Oczywiście istnieją też wady przechowywania roweru w mieszkaniu, których warto być świadomym – na przykład trudniej jest utrzymać je w czystości i jest bardziej narażone na zniszczenie.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756