Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaki bagażnik rowerowy na dach?

 2022-08-30 

Wycieczki za miasto na rowerze cieszą się coraz większą popularnością. W obrębie dużych aglomeracji miejskich można liczyć na odpowiednio przygotowaną infrastrukturę i ciekawe miejsca przeznaczone do zwiedzania. Nie wszystkie są jednak dostępne w łatwy sposób i niekiedy wymagają długiego pedałowania. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem jest dotarcie w wybrane okolice samochodem, przewożąc rower na bagażniku. Rozwiązanie takie jest także świetnym wyborem, gdy planujemy aktywne wakacje z dala od domu. Jaki bagażnik rowerowy na dach wybrać, aby mieć pewność, że spełni wszystkie Wasze oczekiwania?

Przed zakupem


Zanim kupicie swój pierwszy bagażnik rowerowy, warto poznać zalety i wady takiego rozwiązania. Przewożenie jednośladów samochodem nie jest proste, głównie przez ich rozmiary. Jeśli dysponujecie jedynie autem osobowym, wówczas jedynym wyjściem jest właśnie bagażnik. Na rynku dostępne są różne rozwiązania, które mogą zostać dopasowane do indywidualnych potrzeb każdego kupującego.


 Część z nich decyduje się na osobne przyczepki, które są pojemne, ale wymagają dodatkowej tablicy rejestracyjnej. Wynajem jak najbardziej wchodzi w grę, ale jeśli nigdy wcześniej nie mieliście doświadczenia w prowadzeniu auta z doczepioną przyczepką, może to okazać się nie takie proste.


Drugim rozwiązaniem są bagażniki na hak, czyli takie, które montuje się z tyłu samochodu. Wygodne i proste w obsłudze rozwiązanie, które jednak ma dużą wadę. Rowery będą blokować widoczność przez tylną szybę, dlatego cofanie i parkowanie będzie rodzić pewne problemy.


Ostatnim rodzajem jest bagażnik rowerowy na dach. Jaki wybrać, aby mieć pewność, że zda egzamin najlepiej spośród omawianych rodzajów bagażników? W tym przypadku nie będziecie musieli martwić się ograniczoną widocznością, ale trzeba brać pod uwagę kilka ograniczeń. Pierwszym z nich jest świadomość nowej wysokości Waszego auta. Rowery montowane są na dachu pionowo, dlatego poruszając się po drogach, trzeba mieć na uwadze, że macie nad sobą dodatkowe kilkadziesiąt centymetrów. Będzie to szczególnie istotne w kontekście pokonywania przejazdów pod wiaduktami. 


Wszelkie garaże podziemne nie będą dla Was dostępne, z racji ich konstrukcji, która nastawiona jest na szczelną zabudowę, czyli niskie sufity. Prowadząc auto z bagażnikiem na dachu trzeba również pamiętać o zmienionej aerodynamice waszego pojazdu. Nie jest zalecane przekraczanie prędkości 120 km/h. Pomimo tych ograniczeń bagażniki rowerowe na dach cieszą się ogromną popularnością i zdecydowanie są najbardziej komfortowe w użytkowaniu.

Bagażniki rowerowe w naszej ofercie:

Wybór odpowiedniego bagażnika

Jaki bagażnik rowerowy na dach będzie odpowiedni dla modelu Waszego auta? Odpowiedź uzależniona jest od tego, czy posiada relingi, czy też nie. Dlatego też dobór odpowiedniego modelu powinien być w głównej mierze uzależniony od tego elementu pojazdu. Zdecydowana większość samochodów nie posiada fabrycznie zamontowanych relingów, dlatego tutaj macie dwa wyjścia: dokupienie tego elementu i potem znalezienie odpowiedniego bagażnika rowerowego lub montaż bagażnika bezpośrednio na krawędzi dachu samochodu. Jedno i drugie rozwiązanie gwarantuje odpowiednią stabilność montowanego bagażnika, ale reling doda jeszcze kilka centymetrów do wysokości auta wraz z rowerami.

Montaż bagażnika

Bagażnik rowerowy na dach jest bardzo prosty w konstrukcji. Składa się z elementów służących do montowania całości na dachu samochodu oraz szyn, na których umieszczone będą Wasze rowery. To, ile ich potrzebujemy, zależy oczywiście od liczby rowerów, które mamy zamiar zabrać ze sobą w podróż. Tutaj pojawia się zatem pierwsze pytanie: w jaki sposób zamontować bagażnik na dachu? Kluczową cechą każdego zestawu powinna być prostota wspomnianego montażu.


 Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie wybór bagażnika, który nie wymaga od Was posiadania żadnych dodatkowych narzędzi. Wbrew pozorom może to być bardzo istotne, gdy będziecie z dla od domu. Na prostotę montażu wpłynie także waga całego zestawu. Bagażnik powinien być lekki, ale na tyle wytrzymały, aby zapewnić bezpieczeństwo dla Waszych rowerów. Dlatego też należy koniecznie zwrócić uwagę, jaką wagę maksymalną wytrzyma bagażnik.

Rodzaje bagażników

Wyróżniamy trzy rodzaje uchwytów, które różnią się od siebie pod względem umiejscowienia chwytaka na rower:

  • chwytak na koło. Zdecydowanie najpopularniejsze i najczęściej wybierane rozwiązanie. Przymocowanie lub zdjęcie roweru jest szybkie, a największym atutem tego modelu będzie kompatybilność z prawie każdym rodzajem rowerów. Uchwyt na koło może być wykorzystywany z kołami o rozmiarach od 20 do 29 cali i szerokości do 3 cali;
  • chwytak na widelec. W tym przypadku rower montowany jest na bagażniku poprzez przymocowanie go za widelec przedni. Gwarantuje to pewne mocowanie i stabilność podczas jazdy samochodem. Podobnie jak w przypadku chwytaka na koło, jest to uniwersalna metoda, która będzie pasować do większości rowerów;
  • chwytak na ramę. Rower jest mocowany poprzez unieruchomienie go na odcinku ramy. Rozwiązanie to daje najlepszą stabilność, ale może być problemem w przypadku rowerów z lekką ramą. Zwykle są one podatne na uszkodzenia mechaniczne, o które nietrudno w tym rodzaju chwytaka. Dlatego dobrym pomysłem jest zastosowanie specjalnych podkładek, które zapewnią bezpieczeństwo rowerowi.

Odpowiedź na pytanie: jaki bagażnik rowerowy na dach wybrać, jest zatem uzależniona od wielu czynników. Ma na to wpływ zarówno Wasz samochód, jak i rower, dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiednio dopasowany bagażnik.


Możliwość zabrania roweru na wakacje, czy dłuższe wypady za miasto ma jednak tyle pozytywnych stron, że warto poświęcić trochę czasu, aby zadbać o wybór odpowiedniego bagażnika na dach. W naszych sklepach bez problemu znajdziecie wszystkie opisane wyżej rodzaje bagażników, wraz z niezbędnymi akcesoriami.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756